Fotografia wnętrz

Likwidacja barier

Prawie 4 mln zł z PFRON trafi do 19 wielkopolskich powiatów. Dzięki tej kwocie samorządy zrealizują łącznie 46 inicjatyw mających na celu wyrównywanie różnic między regionami, w tym likwidację barier architektonicznych i transportowych.

Umowy na dofinansowanie z 19 wielkopolskimi powiatami w ramach „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III” podpisano w czwartek w Poznaniu.

Jak tłumaczyła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg, „zależy nam na dobrej współpracy samorządu i naszej instytucji, ponieważ to dzięki samorządom, a także organizacjom pozarządowym, te projekty są realizowane. W skali kraju na wyrównywanie różnic mamy ponad 57 mln zł. Z tych środków zostanie przede wszystkim zakupionych 357 pojazdów – mikrobusów, a także autobusów” – mówiła.

„W ramach podpisanych dzisiaj umów, Wielkopolska z tych 57 mln zł otrzyma kwotę 3,8 mln zł. Wielkopolskie samorządy dzięki tym środkom zakupią 31 mikrobusów i jeden autobus. Umowy zostały zawarte także na inne zadania; łamanie innych barier architektonicznych, czy zakup wind” – dodała.

Dzięki dofinansowaniu, 19 wielkopolskich samorządów zrealizuje łącznie 46 inicjatyw. Środki z PFRON trafią m.in. do Konina, Leszna i Liszkowa, gdzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostaną dostosowane szkoły podstawowe. Dofinansowanie zostanie przeznaczone także m.in. na stworzenie w Lesznie warsztatów terapii zajęciowej.

Wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak tłumaczył, że na utworzenie WTZ miasto otrzymało z PFRON ponad 500 tys. zł. „Warsztaty będą przeznaczone dla ok. kilkunastu, może 20 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które zakończyły już edukację szkolną. Bez tego dofinansowania zapewne bardzo trudno byłoby nam takie WTZ otworzyć. Prace nad utworzeniem warsztatów będą podjęte jeszcze w tym roku i liczymy, że w przyszłym roku WTZ już ruszą” – podkreślił Jóźwiak.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wskazała, że działania PFRON-u ukierunkowane są na tworzenie szerokiej koalicji na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

„Nasza działalność musi być szeroka i widoczna, ale przede wszystkim efektywna, żeby pamiętać, że najważniejszym odbiorcą naszego działania jest osoba z niepełnosprawnością. I staramy się, jako instytucja, wspomagać też kolejne programy, które ruszą jeszcze w tym roku” – dodała Maląg. Podpisanie kolejnych umów z wielkopolskimi samorządami planowane jest we wrześniu.

x

Zobasz także

Rozbudowa w „Orlim Stawie”

Ruszyła rozbudowa hali sortowni wraz z towarzyszącymi obiektami i infrastrukturą w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych ...

Zielona dotacja dla Konina

Komisja Europejska pozytywnie oceniła wniosek przygotowany przez MFiPR o środki na przygotowanie planów transformacji regionów, ...

Dopłaty za zbieranie deszczówki

W czerwcu Ostrów Wlkp. uruchomi pilotażowy program dopłat dla mieszkańców, którzy będą zbierać i wykorzystywać ...

Pomoc dla branży turystycznej

W piątek 8 maja o godz. 11 Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego spotka ...

Plany trzech obwodnic

Minister infrastruktury zatwierdził Programy inwestycji dla 3 nowych obwodnic w województwie wielkopolskim. Obwodnice: Gostynia w ...