Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Likwidacja barier

Prawie 4 mln zł z PFRON trafi do 19 wielkopolskich powiatów. Dzięki tej kwocie samorządy zrealizują łącznie 46 inicjatyw mających na celu wyrównywanie różnic między regionami, w tym likwidację barier architektonicznych i transportowych.

Umowy na dofinansowanie z 19 wielkopolskimi powiatami w ramach „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III” podpisano w czwartek w Poznaniu.

Jak tłumaczyła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg, „zależy nam na dobrej współpracy samorządu i naszej instytucji, ponieważ to dzięki samorządom, a także organizacjom pozarządowym, te projekty są realizowane. W skali kraju na wyrównywanie różnic mamy ponad 57 mln zł. Z tych środków zostanie przede wszystkim zakupionych 357 pojazdów – mikrobusów, a także autobusów” – mówiła.

„W ramach podpisanych dzisiaj umów, Wielkopolska z tych 57 mln zł otrzyma kwotę 3,8 mln zł. Wielkopolskie samorządy dzięki tym środkom zakupią 31 mikrobusów i jeden autobus. Umowy zostały zawarte także na inne zadania; łamanie innych barier architektonicznych, czy zakup wind” – dodała.

Dzięki dofinansowaniu, 19 wielkopolskich samorządów zrealizuje łącznie 46 inicjatyw. Środki z PFRON trafią m.in. do Konina, Leszna i Liszkowa, gdzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostaną dostosowane szkoły podstawowe. Dofinansowanie zostanie przeznaczone także m.in. na stworzenie w Lesznie warsztatów terapii zajęciowej.

Wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak tłumaczył, że na utworzenie WTZ miasto otrzymało z PFRON ponad 500 tys. zł. „Warsztaty będą przeznaczone dla ok. kilkunastu, może 20 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które zakończyły już edukację szkolną. Bez tego dofinansowania zapewne bardzo trudno byłoby nam takie WTZ otworzyć. Prace nad utworzeniem warsztatów będą podjęte jeszcze w tym roku i liczymy, że w przyszłym roku WTZ już ruszą” – podkreślił Jóźwiak.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wskazała, że działania PFRON-u ukierunkowane są na tworzenie szerokiej koalicji na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

„Nasza działalność musi być szeroka i widoczna, ale przede wszystkim efektywna, żeby pamiętać, że najważniejszym odbiorcą naszego działania jest osoba z niepełnosprawnością. I staramy się, jako instytucja, wspomagać też kolejne programy, które ruszą jeszcze w tym roku” – dodała Maląg. Podpisanie kolejnych umów z wielkopolskimi samorządami planowane jest we wrześniu.

x

Zobasz także

Tłocznia gazu w Odolanowie

Wielkopolska jest jednym z województw, na terenie którego będzie przebiegał nowy korytarz dostaw gazu na ...

Jedno dziecko – jedno drzewo

Kalisz włącza się w akcję upamiętniającą narodziny nowych mieszkańców. 28 września 2019 roku rodzice dzieci, ...

Piła pozwała Skarb Państwa

Samorząd Piły złożył do Sądu Okręgowego pozew przeciwko Skarbowi Państwa, domagając się zapłaty zaległych środków ...

Calisia One znowu gra!

ANTCZAK Investments oficjalnie otworzył w Kaliszu wielofunkcyjny kompleks biznesowy Calisia One. Na terenie zrewitalizowanej fabryki ...

Na powiatowym szlaku

W niedzielę, 30 czerwca, odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy „NA POWIATOWYM SZLAKU”  W niedzielę, 30 ...