Ukraina

Lokale komunalne przy Opolskiej

Jeszcze w tym roku klucze do pierwszych 163 mieszkań komunalnych przy ul. Opolskiej trafią do nowych właścicieli – Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zbliża się do końca pierwszego etapu inwestycji. To nie koniec dobrych wiadomości. Spółka otrzymała właśnie dodatkowe 28 milionów złotych, które pozwolą na budowę kolejnych lokali.
Na zdjęciu inwestycja widziana z lotu ptaka, nowe bloki o jasnych fasadach w otoczeniu drzew – grafika artykułu
Jeszcze w tym roku 163 mieszkania w trzech pierwszych blokach przy ul. Opolskiej zostaną przekazane mieszkańcom

Budowa osiedla przy ul. Opolskiej to największa inwestycja realizowana przez ZKZL w dotychczasowej historii spółki. Plac budowy został przekazany wykonawcy pod koniec lutego 2020 r., a obecnie inwestycja na poznańskim Świerczewie jest już na ostatniej prostej. Pięć bloków, które zaplanowano w pierwszym etapie inwestycji, jest na ukończeniu. Już wkrótce 287 mieszkań pierwszego etapu zostanie zasiedlonych – część z nich już w tym roku.

ZKZL, korzystając ze zmiany przepisów dotyczących wsparcia budownictwa mieszkaniowego, uzyskał od Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowanie z Funduszu Dopłat – znacznie wyższe od zakładanego. Pierwotnie wsparcie na realizację inwestycji przy ul. Opolskiej wynosiło 22 mln zł. Dzięki współpracy z BGK udało się zwiększyć kwotę dofinansowania do ponad 50 mln zł – czyli do wysokości 80% kosztów inwestycji.

– Dodatkowe fundusze to efekt skutecznych negocjacji i współpracy dla dobra mieszkańców i mieszkanek Poznania. Przeznaczymy je na dalsze inwestycje mieszkaniowe, również wsparte dofinansowaniem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Lokale komunalne są niezwykle potrzebne, zwłaszcza obecnie, gdy sytuacja na rynku mieszkaniowym sprawiła, że kupno własnego M stało się dla wielu niemożliwe.

Dofinansowanie z Funduszu Dopłat jest wypłacane w ramach programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa. Jego celem jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach.

Obsługę Funduszu prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Bezzwrotne finansowe wsparcie udzielane jest między innymi na tworzenie lub modernizację lokali mieszkalnych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia oraz podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie. Gminy mogą ubiegać się o wsparcie nawet w wysokości 80% kosztów inwestycji i właśnie taką dopłatę uzyskało Miasto Poznań na budynki przy ulicy Opolskiej.

Inwestycja przy ulicy Opolskiej jest największą w historii ZKZL. W pierwszym etapie do dyspozycji mieszkańców będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o metrażu od 31 do 66 metrów kwadratowych. Aż 38 lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a kolejne 40 będzie miało możliwość takiego dostosowania. Jeszcze w tym roku 163 mieszkania w trzech pierwszych blokach przy ul. Opolskiej zostaną przekazane mieszkańcom. Kolejne dwa bloki ze 124 lokalami zostaną oddane mieszkańcom Poznania w drugim kwartale 2022 roku. Docelowo na poznańskim Świerczewie ma powstać 1100 mieszkań komunalnych.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...