Ukraina

Lusówko na początek

Spółka deweloperska PBG DOM ukończyła swoją pierwszą inwestycję. W Lusówku powstało osiedle domów w zabudowie bliźniaczej. Lokatorzy, którzy wprowadzają się tu już od sierpnia 2009, spędzili w nowych domach pierwsze święta Bożego Narodzenia. Deweloper na swoją pierwszą inwestycję wybrał podpoznańskie Lusówko, które w ostatnich latach stało się popularnym miejscem zamieszkania dla poznaniaków. Oferta domów o zabudowie bliźniaczej kierowana była przede wszystkim do pracowników z grupy kapitałowej PBG SA. Wybrano taką lokalizację, ponieważ jest atrakcyjna nie tylko pod względem dogodnej infrastruktury, ale też sprawnej komunikacji i przede wszystkim usytuowania w spokojnej i cichej okolicy. Jako jedna z niewielu firma chciała zapewnić pracownikom grupy możliwość nabycia domu w pobliżu Wysogotowa, czyli siedziby spółki. Domy sprzedawane są jednak również na wolnym rynku. Jeszcze kilka z nich jest wolnych do nabycia.
Inwestycja obejmuje 24 dwupoziomowe mieszkania w zabudowie bliźniaczej o powierzchni od 111 do 160 m kw. Na parterze budynków powstała przestrzeń dzienna z dużym salonem otwartym na taras ogrodowy oraz kuchnia, łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Z kolei piętro tworzą trzy sypialnie, w tym jedna z garderobą i łazienką. Wariant rozkładu pomieszczeń to oczywiście kwestia wyboru klienta. Ceny domów objętych ofertą są zróżnicowane i zależą od wielkości powierzchni użytkowej działki, kształtują się na poziomie 3 tys. zł/m kw. plus powierzchnia działki, której koszt to 200 zł/m kw. Cena obejmuje również garaż oraz pełne uzbrojenie i zagospodarowanie terenu osiedla. Do każdego domu przypisano przestronny taras. Stan deweloperski zawiera m.in. posadzki, ogrzewanie i automatyczną bramę garażową. Inwestor zapewnił mieszkańcom kanalizację sanitarną, drogi wewnętrzne z oświetleniem oraz dostęp do sieci teleinformatycznych. Architektem osiedla jest Arkadiusz Jakub Sugiero z Pracowni Projektowej 77.
Co istotne, deweloper partycypował również w kosztach budowy drogi powiatowej. Droga Lusówko-Rozalin powstała dzięki inwencji firmy Novum Plus z Kalisza przy współpracy z Gminą Tarnowo Podgórne i spółką PBG Dom.
– Inicjatywy deweloperów związane z budową dróg są przejawem dbałości o komfort mieszkańców – podsumowuje Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne. Takim przykładem współpracy administracji samorządowej i partnera prywatnego jest właśnie realizacja drogi Lusówko-Rozalin. Wzdłuż niej planujemy w tym roku budowę ścieżki z kostki brukowej – dla pieszych i rowerzystów.
Zabudowa miejscowości Lusówko to głównie domki jednorodzinne. Zgodnie ze studium zagospodarowania przestrzennego gminy Tarnowo Podgórne okolice działki, na której znajduje się osiedle, to w większości tereny ekoturystyki. Dlatego w miejscowości nie ma żadnych zakładów produkcyjnych, czy usługowych, które wpływałyby negatywnie na życie jej mieszkańców. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się tereny leśne oraz jezioro Lusowskie, przy którym przebiega szlak turystyczny Palędzie-Lusowo. Wokół osiedla przebiegają liczne trasy rowerowe. Z kolei w gminie mieści się szkoła podstawowa, przedszkole i sklepy.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...