Ukraina

Mieszkania przy Wielkiej nie do zbycia

Już po raz trzeci Urzędowi Miasta Poznania nie udało się sprzedać mieszkań w odrestaurowanej kamienicy przy ul. Wielkiej 11. Do kolejnego przetargu nikt nie przystąpił. Od półtora roku władze Poznania usiłują sprzedać w drodze przetargu mieszkania w odrestaurowanych kamienicach na Starym Mieście. Udało się to tylko w przypadku ul. Wronieckiej, gdzie z racji wpisania obiektu do rejestru zabytków cena transakcyjna jest obniżana o połowę. Firma kupiła też dwa mieszkania przy Gołębiej 3.
Prezydent Poznania systematycznie obniża ceny wywoławcze lokali do kolejnych przetargów, ale widocznie dla potencjalnych nabywców są one wciąż za drogie. W czasie ostatniego przetargu dotyczącego Wielkiej kształtowały się one na poziomie 7-8 tys. zł/m kw. Nikt jednak nie wpłacił wadium, choć w sali urzędu pojawiły się osoby, które nie ukrywają, że oczekują na dalsze obniżki. Co w takim razie zdecydują władze Poznania?
– Już dziś spotkałem się z moimi współpracownikami, którzy pracują przy sprzedaży miejskich nieruchomości i poprosiłem, aby do środy wypracowali ocenę, czy jest jeszcze możliwość dalszej obniżki ceny, a jeśli nie obniżka, to czy nie zrezygnować z kolejnego wystawiania mieszkań na sprzedaż i przystąpić do zasiedlenia ich przez osoby z list mieszkaniowych – informuje wiceprezydent Mirosław Kruszyński. – Miasto wydało określone pieniądze na remont tych domów i teraz musimy policzyć czy możemy sobie pozwolić na dalszą obniżkę ceny mieszkań. Jeśli nie, to zrezygnujemy ze sprzedaży i przystąpimy do zasiedlenia na zasadach komunalnych.
W mieszkaniach komunalnych mieszkają osoby zainteresowane zamianami lub miasto jest zainteresowane ich przekwaterowaniem, gdy chce na przykład wyjść z jakiejś wspólnoty mieszkaniowej i dla nich mieszkania w odnowionych kamienicach mogłyby zostać przeznaczone. W takim przypadku mieszkania przy ul. Wielkiej 11 i Gołębiej 3 miasto musiałoby jeszcze wykończyć, bowiem obecnie oferowane są one w standardzie deweloperskim. Ale utrzymanie pustych kamienic kosztuje miasto miesięcznie około 20 tys. zł.
Na razie jednak zaplanowane są jeszcze trzy kolejne przetargi na lokale w pozostałych domach: przy ul. Gołębiej 3 oraz Grobla 4 i 5. Zaplanowano je na 22 lutego oraz 1 i 15 marca.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...