Nasi gaszą Park Biebrzański

Kolejny dzień walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. W środę decyzją Komendanta Głównego PSP na miejsce wysłano ok. 180 strażaków z Poznania i Krakowa oraz ciężki samochód dowodzenia i łączności. Komenda Główna PSP zaznacza, że akcja jest bardzo trudna.

Jak poinformował w rozmowie z PAP rzecznik prasowy KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, decyzją Komendanta Głównego PSP st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka uruchomiono Centralne Odwody Operacyjne w Poznaniu i Krakowie. Wkrótce na miejsce ma dojechać ok. 180 strażaków.

Jak przekazała Komenda Główna PSP, na miejsce wysłano również ciężki samochód dowodzenia i łączności, który do Biebrzańskiego Parku Narodowego jedzie z Poznania. Na miejscu ma zostać również zbudowany sztab, którym najprawdopodobniej dowodził będzie Komendant Wojewódzki PSP z Białegostoku.

„Akcja jest bardzo trudna, również dlatego, że nie da się tam wjechać samochodami. Strażacy, by dotrzeć na miejsce muszą iść pieszo przez około pięć kilometrów. Do gaszenia ognia używają tłumic, czyli tyczek zakończonych blachą. Pożar gasi się uderzając w ogień” – opowiada Batorski.

Jak dodaje, teren jest bardzo trudny do prowadzenia akcji gaśniczej, bo obejmuje m.in. torfowiska. „Strażacy muszą uważać, by nie wpaść w palący się torf” – zaznacza.

W gaszeniu ognia biorą również udział 4 samoloty gaśnicze dromader, które w miejscu pożaru zrzucają wodę. Według danych z wtorku paliło się 3 tys. hektarów traw, trzcinowisk i lasu.

W nocy park informował, że ogień rozprzestrzenia się w kierunku zachodnim: Dawidowizny, Wólki Piasecznej i Goniądza. Opublikował też wtedy zdjęcia satelitarne wykonane rano we wtorek. Wynika z nich, że już wówczas obszar, który strawił ogień, sięgał 1,5 tys. ha.

Do pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym dochodzi rokrocznie, zwykle nie przekraczają one jednak łącznie powierzchni 200 ha w ciągu jednego roku, ale tak dużych jak obecny, nie odnotowano od kilkunastu lat.

Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym, zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha. Chroni cenne obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosia
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Fot: Kolejny dzień walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym (Fot. Shutterstock.com)

x

Zobasz także

Gazociąg relacji Grodzisk-Kościan

W Wielkopolsce powstaną 24 km gazociągu; wydano decyzję lokalizacyjną dla budowy gazociągu wysokiego ciśnienia relacji ...

Jessica2 pomoże w renowacji

Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o preferencyjne pożyczki w ramach programu Jessica2, które pozwolą sfinansować ...

Konkurs – Zabytek Zadbany

Narodowy Instytut Dziedzictwa poinformował o rozpoczęciu kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Zabytek zadbany”. Adresatami konkursu są ...

Przetarg na dwie obwodnice

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę kolejnych dwóch obwodnic ...

200 mieszkań dla Kalisza

W Kaliszu zostanie wybudowanych ponad 200 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie dla rozwoju. W ...