Fotografia wnętrz

Nasi gaszą Park Biebrzański

Kolejny dzień walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. W środę decyzją Komendanta Głównego PSP na miejsce wysłano ok. 180 strażaków z Poznania i Krakowa oraz ciężki samochód dowodzenia i łączności. Komenda Główna PSP zaznacza, że akcja jest bardzo trudna.

Jak poinformował w rozmowie z PAP rzecznik prasowy KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, decyzją Komendanta Głównego PSP st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka uruchomiono Centralne Odwody Operacyjne w Poznaniu i Krakowie. Wkrótce na miejsce ma dojechać ok. 180 strażaków.

Jak przekazała Komenda Główna PSP, na miejsce wysłano również ciężki samochód dowodzenia i łączności, który do Biebrzańskiego Parku Narodowego jedzie z Poznania. Na miejscu ma zostać również zbudowany sztab, którym najprawdopodobniej dowodził będzie Komendant Wojewódzki PSP z Białegostoku.

„Akcja jest bardzo trudna, również dlatego, że nie da się tam wjechać samochodami. Strażacy, by dotrzeć na miejsce muszą iść pieszo przez około pięć kilometrów. Do gaszenia ognia używają tłumic, czyli tyczek zakończonych blachą. Pożar gasi się uderzając w ogień” – opowiada Batorski.

Jak dodaje, teren jest bardzo trudny do prowadzenia akcji gaśniczej, bo obejmuje m.in. torfowiska. „Strażacy muszą uważać, by nie wpaść w palący się torf” – zaznacza.

W gaszeniu ognia biorą również udział 4 samoloty gaśnicze dromader, które w miejscu pożaru zrzucają wodę. Według danych z wtorku paliło się 3 tys. hektarów traw, trzcinowisk i lasu.

W nocy park informował, że ogień rozprzestrzenia się w kierunku zachodnim: Dawidowizny, Wólki Piasecznej i Goniądza. Opublikował też wtedy zdjęcia satelitarne wykonane rano we wtorek. Wynika z nich, że już wówczas obszar, który strawił ogień, sięgał 1,5 tys. ha.

Do pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym dochodzi rokrocznie, zwykle nie przekraczają one jednak łącznie powierzchni 200 ha w ciągu jednego roku, ale tak dużych jak obecny, nie odnotowano od kilkunastu lat.

Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym, zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha. Chroni cenne obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosia
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Fot: Kolejny dzień walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym (Fot. Shutterstock.com)

x

Zobasz także

Będą subwencje na drogi

Minister finansów przekazał samorządom informację o przyznaniu dofinansowania na realizację zadań drogowych ze środków rezerwy ...

Tysiąc mieszkań w Kaliszu

Ponad tysiąc nowych mieszkań powstanie w Kaliszu w ramach aktualnie realizowanych inwestycji. Lokale mieszkalne budują ...

Troska o Rynek i wodę

Ogromne rury o średnicy 2,8 m stanęły na płycie rynku w Jarocinie. Wybudowany z nich ...

Ostrów wśród nagrodzonych

Stalowa Wola, Gdynia, Giżycko, Ostrów Wielkopolski, Grudziądz, Białystok,   powiat bieruńsko-lędziński, Gdańsk, Kielce, powiat żywiecki ...

Leszno prosi premiera o pomoc

Pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w dwóch lokalnych firmach wysłał ...