Plany trzech obwodnic

Minister infrastruktury zatwierdził Programy inwestycji dla 3 nowych obwodnic w województwie wielkopolskim. Obwodnice: Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12, Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32 oraz Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15 powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Obwodnice łącznie będą miały 25 km długości.
Oddane mają być w latach 2024-2026.
W województwie wielkopolskim w ramach rządowego programu powstanie łącznie 8 obwodnic.

Obwodnica Gostynia o długości 17 km ma za zadanie wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 12. Rozpoczęły się już prace nad budową obejścia miasta w ciągu drogi wojewódzkiej, dzięki obu inwestycjom nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu tranzytowego i regionalnego, w szczególności pomiędzy Lesznem a Jarocinem.

Dla obwodnicy została wydana decyzja środowiskowa. Ogłoszenie przetargu w formule Projektuj i Buduj jest planowane w IV kwartale 2020 r., a realizacja w latach 2022-2024.
Lepsza komunikacja Poznań – Zielona Góra

W ramach inwestycji w obwodnicę Żodynia powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości 2,4 km. Obwodnica wyprowadzi z miejscowości ruch tranzytowy, koncentrujący się w ciągu DK32, stanowiącej połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5.

Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, odciążony zostanie układ komunikacyjny i zwiększona przepustowość dróg. Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, szczególnie między Poznaniem a Zieloną Górą.

Dla obwodnicy Żodynia prowadzone są prace przygotowawcze związane z opracowaniem dokumentacji i uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest w II połowie 2020 r., a zawarcie umowy w IV kwartale 2021 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2023-2025.
Obwodnice Koźmina Wlkp., Gostynia, Żodynia (źródło: GDDKiA)
Obwodnice Koźmina Wlkp., Gostynia, Żodynia (źródło: GDDKiA)

Mieszkańcy Koźmina będą bezpieczniejsi

Dzięki obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego z miasta zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 15. Nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego w układzie równoleżnikowym, w szczególności pomiędzy Jarocinem a Trzebnicą oraz Poznaniem a Wrocławiem. Na tym odcinku droga krajowa nr 15 będzie istotnym połączeniem korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11.

Odcinek drogi klasy GP będzie miał 5,9 km. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego zaplanowano na II połowę 2020 r., a roboty budowlane realizowane będą w latach 2024-2026.

x

Zobasz także

Będą subwencje na drogi

Minister finansów przekazał samorządom informację o przyznaniu dofinansowania na realizację zadań drogowych ze środków rezerwy ...

Tysiąc mieszkań w Kaliszu

Ponad tysiąc nowych mieszkań powstanie w Kaliszu w ramach aktualnie realizowanych inwestycji. Lokale mieszkalne budują ...

Troska o Rynek i wodę

Ogromne rury o średnicy 2,8 m stanęły na płycie rynku w Jarocinie. Wybudowany z nich ...

Ostrów wśród nagrodzonych

Stalowa Wola, Gdynia, Giżycko, Ostrów Wielkopolski, Grudziądz, Białystok,   powiat bieruńsko-lędziński, Gdańsk, Kielce, powiat żywiecki ...

Leszno prosi premiera o pomoc

Pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w dwóch lokalnych firmach wysłał ...