Fotografia wnętrz

Nie chcą najmu

Beneficjenci programu Mieszkanie plus chętniej wybierają opcję z dojściem do własności, gdyż bez zobowiązań kredytowych, z opcją rozwiązania umowy najmu i zwrotu wkładu, mogą po 25 latach zostać właścicielami zasiedlanego lokalu – powiedział dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka.

Najemca Mieszkanie plus ma obecnie szansę uzyskać lokal po dużo niższej cenie, niż spłacając kredyt bankowy – powiedział Maciej Górka.
Jak dodał, z tego powodu wśród uczestników rządowego programu mało popularne jest tylko wynajęcie mieszkania.
Większość najemców wolałaby posiadać własne mieszkanie i płacić zobowiązanie kredytowe niż regulować czynsz za wynajem – zaznacza.

Mieszkanie Plus: Większość najemców wolałaby posiadać własne mieszkanie i płacić zobowiązanie kredytowe niż regulować czynsz za wynajem (fot.shutterstock)

Jak podało PFR Nieruchomości (PFRN), ze wstępnej analizy ankiet dotyczącej rodzaju umowy w katowickim Mieszkaniu plus wynika, że osób zainteresowanych samym najmem jest tylko 19 proc. Podobne preferencje wyrażono podczas zbierania ankiet w Gdyni – wynająć mieszkanie chce jedynie 14 proc. Ankietowani wybierają formułę najmu z dojściem do własności.

„Większość najemców wolałaby posiadać własne mieszkanie i płacić zobowiązanie kredytowe niż regulować czynsz za wynajem, szczególnie gdy rata wynosi prawie tyle, co zobowiązania czynszowe” – powiedział Górka. „Dlatego beneficjenci programu Mieszkanie plus chętniej wybierają opcję z dojściem do własności, gdyż bez zobowiązań kredytowych, z opcją rozwiązania umowy najmu i zwrotu wkładu, mogą po 25 latach zostać właścicielami zasiedlanego lokalu” – podał ekspert.

Jak informował PFRN, „wysokość czynszu w gdyńskiej inwestycji będzie uzależniona od rodzaju zawartej umowy najmu i standardu wykończenia lokalu”. „Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem mieszkania – na minimum 24 miesiące, w standardzie wykończonym, wyniesie 19,83 zł za m kw. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat, w stanie deweloperskim, wyniesie 23,60 zł za m kw.”.

Jak zauważył dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl „czynnikiem zachęcającym do podejmowania decyzji o dojściu do własności jest również możliwość uzyskania od 2019 roku dopłaty do czynszu, przez kolejne 15 lat”. „Dopłata oznacza, że najemca zdobędzie lokal po dużo niższej cenie, niż spłacając kredyt bankowy. Najemca, który jednak nie skorzysta z systemu dopłat i tak uzyska prawo własności do lokalu taniej niż kredytując mieszkanie, o ile stawki czynszów nie zostaną drastycznie podniesione” – zauważył Górka.

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności. Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć ramy dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które mogą umożliwić budowę ponad 117 tys. mieszkań. To 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł. W ramach Mieszkania plus oddano już do użytku 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, gminie Jarocin oraz Kępnie.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Prawda o klęsce żywiołowej

Czy naprawdę wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oznacza niemal bankructwo Polski? Zapytaliśmy o to konstytucjonalistów. Podchodzą ...

Niebawem redukcja zatrudnienie

Ponad dwie trzecie z ankietowanych firm planuje redukcje w zatrudnieniu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, ...

Gdzie się najchętniej budują

Miniony rok wyróżniał się dużą liczbą rozpoczętych i ukończonych domów jednorodzinnych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego ...

10 tys. zł za m. kw.

Za cztery lata przeciętne ceny nowych mieszkań wzrosną do ponad 10 tys. zł za m ...

Lokale z „drugiej ręki”

Ceny lokali z drugiej ręki w ciągu roku wzrosły nawet o ponad 20 proc. Klienci ...