Ukraina

Nowa Sienna oddana

Właściciele apartamentów w Nowej Siennej mogą już wprowadzać się do swoich mieszkań – pierwszy etap luksusowej inwestycji realizowanej nad samym brzegiem Warty właśnie został zakończony. Nowa Sienna to obiekt zlokalizowany na poznańskim Chwaliszewie, w pobliżu Starego Rynku i poznańskiej katedry. Z jego okien można podziwiać widok na koryto Warty, Starą Gazownię i Ostrów Tumski. Architektura budynku nawiązuje do przedwojennej zabudowy kwartałowej dawnej ulicy Siennej, od której inwestycja przejęła swoją nazwę (obecnie w jej miejscu znajduje się wał ochronny).

Urzędowe piekło

– O pozwolenie na budowę staraliśmy się dwa lata. Specyfika Chwaliszewa powoduje, że jest to trudny obszar dla przygotowania inwestycji. Niezbędne były liczne uzgodnienia, uzyskiwanie odstępstw w Ministerstwie Infrastruktury – mówi Marcin Wiśniewski, przedstawiciel spółki Nowa Sienna. – W konsekwencji budowę rozpoczęliśmy w najgorszym okresie.
– Gratuluję inwestorowi, że udało mu się skończyć pierwszą część inwestycji, bo było to piekło urzędowe – dodaje architekt Rafał Lisiak.
Jak podaje projektant duży udział w ostatecznej koncepcji budynku ma Biuro Konserwatora Zabytków. Jednakże wprowadzone przez niego ograniczenia nasunęły rozwiązania, które były do zaakceptowania. Powstał nowoczesny budynek wpisujący się w starą zabudowę między innymi zastosowanymi podziałami czy spadzistym dachem pokrytym dachówką. Architekt chwali też realizację zabudowy kwartałowej w oparciu o stare wytyczne z zastosowaniem wymogów współczesności.

– Tu ma szansę powstać elegancka dzielnica. Prywatna inicjatywa grupy inwestorów sprawiła, że Chwaliszewo nie będzie się już rozpadać – ocenia Lisiak. Deweloperzy inwestują też w uzbrojenie czy renowację ulic, które jednak zgodnie z wytycznymi konserwatora pozostaną brukowane.

Materiały z najwyższej półki

W trakcie realizacji projektu inwestor użył najlepszej jakości materiałów – m. in. ręcznie formowanej cegły, stali kwasoodpornej, okładziny granitowej, egzotycznego drewna oraz blachy tytanowo-cynkowej. Cokół budynku wykończono czarnym granitem szwedzkim, który wspólnie z kostką brukową na dziedzińcu tworzy spójną kompozycję.
Inwestycja posiada mnóstwo udogodnień dla mieszkańców: podwyższony standard izolacji akustycznej i termicznej, cztery niezależne wejścia do poszczególnych kondygnacji budynku, dostępny z każdej windy garaż podziemny, możliwość zainstalowania klimatyzacji czy też centralny system dostępu do sieci internet. Bezpieczeństwo w budynku zapewniać będą nowoczesne wideodomofony, system sygnalizacji włamania i napadu, telewizja przemysłowa oraz recepcja.
– Z reguły inwestorzy starają się oszczędzać na zastosowanych materiałach. W tym przypadku inwestor sam proponował materiały z najwyższej półki – informuje architekt.
– Chcieliśmy stworzyć produkt najwyższej klasy i udało się nam. Planujemy już realizację drugiego etapu, który stanowi integralną część naszej koncepcji. Mamy zamiar dalszego inwestowania, a Nowa Sienna ma być naszą wizytówką – podkreśla Marcin Wiśniewski. Firma Nowa Sienna to rodzinna spółka celowa powołana dla realizacji tego przedsięwzięcia.
Obecnie została ukończona pierwsza część projektu, w której znajdują się 53 mieszkania oraz lokal usługowy na parterze wzdłuż Tylnego Chwaliszewa. Miejsce to przeznaczono na restaurację. Już dziś wiadomo, że w „Awiatorze” będzie można zjeść dania kuchni polskiej i włoskiej. Inwestor otrzymał już pozwolenie na użytkowanie budynku i z końcem czerwca przystąpi do podpisywania aktów notarialnych z nabywcami mieszkań.

Jak sprzedaje się w Poznaniu tak luksusowy produkt w trudnym dla rynku mieszkaniowego okresie? Koszt metra kwadratowego w apartamentach wynosi ok. 9 tys. złotych.
– Przy dość wysokich cenach sprzedaż jest zadowalająca, choć mogłaby być lepsza. Ale w takich budynkach lokale sprzedaje się dłużej – stwierdza Marcin Wiśniewski. Budowy nie zatrzymano, a przyznany kredyt wykorzystano w 50 procentach. Do sprzedania pozostało jeszcze 19 mieszkań.
– Obsługa jednego klienta może trwać pół roku i nie musi zakończyć się sprzedażą. Tu sprzedaje się emocje, otoczenie – dodaje Wiśniewski.

Egzamin z wysokiej wody zdany

Inwestycja – położona tuż za wałem przeciwpowodziowym – zdała dobrze pierwszy egzamin podczas obecnej wysokiej fali.
– Ze względu na parcie wody na budowie zużyliśmy 400 ton stali, zastosowaliśmy wysokiej klasy materiały i solidne zabeczenia przed wejściem wody. Wykonaliśmy bardzo drogie fundamentowanie, które stanowi aż 35 procent kosztów – informuje Roman Olejniczak, kierownik budowy z Zakładu Budownictwa Ogólnego MAR-BUD z Konina, który pełni rolę generalnego wykonawcy inwestycji i z którym spółka Nowa Sienna jest personalnie powiązana. Choć poziom fali powodziowej sięgał 2,5 m ponad posadzkę, żadna woda do piwnic nie przedostała się.
– Jeżeli w nowej budowli przy tak wysokiej wodzie nie ma przesiąków, to budynek sprawdził się – ocenia Jerzy Witczak, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. A Rafał Lisiak dodaje, że na całym świecie najciekawsze obiekty buduje się nad wodą.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...