Ukraina

Nowe inwestycje rozkwitają na targach

Targi mieszkaniowe, które odbyły się w miniony weekend w Poznaniu (a także w Warszawie i Gdańsku) pokazują, że rynek ma się całkiem nieźle. Klienci nie zawiedli, a deweloperzy przygotowali dla nich nowe inwestycje. Targi Mieszkań i Domów zorganizowane przez firmę Nowy Adres w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich chyba wszyscy – wystawcy, klienci i organizatorzy – mogą uznać za udane. Mimo ładnej, jeszcze letniej pogody klienci nie zawiedli, a deweloperzy mieli dla nich zarówno niemal gotowe oferty, jak i nowe propozycje.
Targi – tak wiosenne, jak i jesienne po po wakacjach – zawsze są dobrą okazją na debiuty. Deweloperzy wykorzystują je, aby od nich rozpocząć prezentację nowych inwestycji. Na każdej kolejnej edycji pojawiają się też firmy mało znane na rynku, które decydują się po raz pierwszy na tej imprezie zaprezentować swą ofertę.
W dniach 12-13 września niewątpliwie uwagę przyciągały dwie imponujących rozmiarów i atrakcyjne ze względu na swój program inwestycje. Pierwsza to długo oczekiwana Zajezdnia, przy ul. Gajowej i Zwierzynieckiej. Przed kilku laty teren po zajezdni tramwajowej przy Gajowej kupiła na przetargu od miasta portugalska firma REF Eastern Opportunities. Przed kilkoma tygodniami rozpoczęła realizację pierwszego etapu, na który składają się dwie kamienice z 206 mieszkaniami i 22 lokalami usługowymi. Sprzedaż odbywa się pod marką Estate Fellows Poznań. Wkrótce opublikujemy wywiad z prezesem Janem Baehrem reprezentującym inwestora najbardziej oczekiwanej inwestycji na Jeżycach – jak mówimy w redakcji – królowej poznańskich dzielnic.



Wielu zaskoczył natomiast projekt Stara Cegielnia warszawskiej firmy Grupa Kartuska zlokalizowany w sąsiedztwie stawów na Górczynie przy ul. Ceglanej. W trzech etapach powstanie tam 259 mieszkań (103 w I etapie). Obie inwestycje łączy ten sam projektant – Pracownia Ewy i Stanisława Sipińskich.
Wechta zbuduje 5-piętrowy budynek przy ul. Niedziałkowskiego 24-25 na Wildzie w sąsiedztwie parku Drwęskich. Przy ul. Jackowskiego 47 na Jeżycach kompleks mieszkaniowy ze 155 lokalami przygotowało Echo Investment. PBG Erigo wystawia na sprzedaż od dawna zapowiadany Strzeszyn Park przy ul. Fieldorfa, gdzie w I etapie powstaną dwa budynki po 26 mieszkań każdy. Ze sprzedażą dwóch budynków w inwestycji Malta Nowa II przy ul. Inflanckiej (Rataje) wychodzą też UWI Inwestycje po zamknięciu procedury odwoławczej dotyczącej pozwolenia na budowę i pewnych zmianach w projekcie.
Nowości pojawiły się także w gminach sąsiadujących z Poznaniem. Agrobex wystawił Nowe Pobiedziska – inwestycję składającą się z 2 budynków. Twój Dom Prebena na osiedlu Południowe Przedmieście w Komornikach oferuje mieszkania w domach dwumieszkaniowych. Nowością MTG Inwest są domy na osiedlu Rubinowym w Gruszczynie, gm. Swarzędz. Grupa Deweloperska Łowiccy proponuje mieszkania i domy w zabudowie szeregowej na os. Rodzinne Ogrody w Rosnowie koło Komornik.
Jak wspomnieliśmy, kilku deweloperów zagościło na poznańskich targach, a także na tutejszym rynku mieszkaniowym po raz pierwszy. WARTICO Invest z Warszawy wystartował z inwestycja Przy Parku przy ul. Chłapowskiego na Wildzie, gdzie do sprzedaży jest 161 mieszkań. Wierzbowa to kamienica firmy „Ki” Klemens Imioła z Koszalina. Niewielką Willę Tęczowa rewitalizuje firma Poznań dla Ciebie.
Po raz pierwszy na targach pojawił się S-Dom Deweloper realizujący budynek z 36 mieszkaniami w Sadach, gm. Tarnowo Podgórne. Na osiedlu Łowisko w Kamionkach, gm. Kórnik firma Quertos zaplanowała trzy budynki (w I etapie w budynku A powstaną 33 mieszkania). Osiedle Słoneczniki z 22 mieszkaniami w zabudowie szeregowej w Dąbrowie, gm. Dopiewo zaplanował inwestor COVADOR.
Po raz pierwszy na wystawienie się na targach zdecydowała się firma Everest Development ze Śremu, która buduje mieszkania w różnych miejscowościach Wielkopolski: Śremie, Zbrudzewie, Psarskim, Kościanie, Środzie, Gostyniu, Wschowie, Grodzisku, Szamotułach. W planach są budowy w kolejnych miastach.
Wielu deweloperów obecnych od lat na rynku poznańskim wprowadziło do sprzedaży lokale w kolejnych etapach realizowanych już inwestycji.
Wśród wystawców znalazła się także spółka URBANIA oferująca 20 mieszkań w Poznaniu przy ul. Suchej w dzielnicy Główna oraz w dwóch willach miejskich przy Grudzieńcu (po 11 lokali w każdej) na Sołaczu, a także w dwóch kamienicach (40 lokali) w dolnośląskim Wąsoszu.
– Na targach mieliśmy bardzo duże zainteresowanie inwestycją przy Suchej. Wszystkim podoba się bardzo budynek, standard i cena ok. 5500 złotych za metr brutto – komentuje prezes Rafał Gorączniak.
Niezmiennie Sołacz jest bardzo cenną lokalizacją, jest wielu zainteresowanych, ale w trakcie rozmów okazywało się, że cena 7500 zł za metr nie jest do przyjęcia dla większości klientów.
– To produkt premium – tak został zaprojektowany i tak będzie budowany. To mieszkania dla wymagających – wyjaśnia dalej Rafał Gorączniak.
Praktycznie codziennie nowe informacje z zakresu przygotowania budów URBANII są publikowane na profilu facebookowym URBANO https://www.facebook.com/#!/URBANOCommercial?fref=ts
Na stoisko rozdaliśmy też prawie 1000 egzemplarzy nowego numeru Gazety Deweloperskiej, którą wydaje URBANIA oraz wieleset znaczków odblaskowych URBANO.

Większość deweloperów zgodnie twierdzi, iż są usatysfakcjonowani tym, co dzieje się na rynku. W tym roku sprzedaż lokali jest wyższa niż rok temu, co nie oznacza, że nie mogłoby być lepiej. Obserwowane są też zmiany w oczekiwaniach i zainteresowaniach klientów poszukujących mieszkań. Stają się one coraz bardziej zróżnicowane. Oczywiście nadal spora grupa może pozwolić sobie jedynie na małe mieszkania. O te pytają głównie osoby chcące mieszkać w Poznaniu (ze względu na koszt całkowity). Poza granicami miasta zainteresowanie budzą lokale większe, gdyż są one tam tańsze. Jednakże rozszerzenie kryteriów w programie dopłat do kredytów Mieszkanie dla Młodych powoduje, że i w Poznaniu wzrosło zainteresowanie mieszkaniami 3-pokojowymi, ale takimi poniżej 60 m kw.
Nie brakuje też chętnych na domy pod Poznaniem. Jednak jak mówi Maciej Grzegorczyk najwięcej klientów pytało o budynki, do których można niebawem się wprowadzić. Gdyby firma takowe posiadała, sprzedaż byłaby wyraźnie wyższa.
Generalnie w sprzedaży prym wiodą oferty mieszczące się w programie MdM, co nie oznacza, że atrakcyjne propozycje nie spełniające jego kryteriów nie znajdują nabywców.
Deweloperzy obawiają się jednak, że zwiększenie od nowego roku wymogu posiadania wkładu własnego do 15 proc. odczuwalnie zmniejszy zdolność kredytową potencjalnych klientów, co oczywiście odbije się na wysokości sprzedaży.
Organizator, spółka Nowy Adres jak zwykle przyznał nagrody wyróżniającym się wystawcom za aranżację stoiska oraz obsługę. Pierwsze miejsce przypadło debiutantowi, Grupie Kartuska prezentującej projekt Stara Cegielnia. Na drugim miejscu znalazła się Constructa Plus oferująca inwestycję przy Poznańskiej 3. Na trzecim miejscy uplasował się Nickel Development promujący II etap osiedla Botaniczna, Rycerską II w Dąbrówce oraz Warzelnię w Kobylimpolu.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...