Finansowanie pomostowe

Ogrody Zamku Królewskiego

Zamek Królewski odzyskuje dawną świetność – w czwartek został oddany do użytku Ogród Górny. To kolejny etap urządzania wschodniej strony Zamku po ukończeniu w 2009 r. budowy Arkad Kubickiego i przywróceniu XVIII-wiecznej kolorystyki elewacji saskiej.
O ogrodach zamkowych marzono od czasu rozpoczęcia odbudowy dawnej siedziby królów Polski podjętej przed 45 laty. Teraz marzenie to się spełniło. Do nowo urządzonego ogrodu będzie mógł wejść każdy, i to bez biletu. Tym sposobem Warszawie przybywa nowy ogród publiczny. Stosunkowo nieduży, za to niezwykły, bo usytuowany na dachu zabytku – Arkad Kubickiego.

Ogród istniał tu przez kilka lat przed powstaniem listopadowym i było to wtedy jedno z najbardziej niezwykłych rozwiązań tego rodzaju na kontynencie. Przechodnie idący ulicą w Arkadach mogli oglądać Ogród Dolny ze środka przez kraty. Ciągnął się on od zamku po brzeg Wisły. To była wielka nowość. Możliwa do zrealizowania z tak wielkim rozmachem dzięki temu, że Warszawa po 1815 r. była stolicą małego wprawdzie, ale prężnego ekonomicznie Królestwa Polskiego. Zamek modernizowano więc wówczas z całym przepychem królewskiej rezydencji – oficjalnej siedziby króla Polski, który był jednocześnie carem rosyjskim. Więcej w stolecznym wydaniu „gazety Wyborczej”.

x

Zobasz także

Chcą zadrzewiać miasta

Prezydenci Warszawy i Sopotu Rafał Trzaskowski oraz Jacek Karnowski, zapowiedzieli w czwartek, że w najbliższym ...

Susza w 14 województwach

Będzie pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą powiedział w czwartek w Polsacie News minister rolnictwa i ...

Pasywny UMWZ w Szczecinie

Jest rekomendacja do rozstrzygnięcia przetargu dotyczącego konsolidacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Taką decyzję ...

Zadeptują Tatry

Panuje bardzo duży ruch turystyczny w Tatrach. Ratownicy mają pełne ręce roboty Ratownicy TOPR byli ...

Fasada Roku 2019 na półmetku

Konkurs Fasada Roku 2019 wystartował 1 kwietnia br., a to oznacza, że właśnie mijamy półmetek, ...