Ładowarki emu.energy

Ogrody Zamku Królewskiego

Zamek Królewski odzyskuje dawną świetność – w czwartek został oddany do użytku Ogród Górny. To kolejny etap urządzania wschodniej strony Zamku po ukończeniu w 2009 r. budowy Arkad Kubickiego i przywróceniu XVIII-wiecznej kolorystyki elewacji saskiej.
O ogrodach zamkowych marzono od czasu rozpoczęcia odbudowy dawnej siedziby królów Polski podjętej przed 45 laty. Teraz marzenie to się spełniło. Do nowo urządzonego ogrodu będzie mógł wejść każdy, i to bez biletu. Tym sposobem Warszawie przybywa nowy ogród publiczny. Stosunkowo nieduży, za to niezwykły, bo usytuowany na dachu zabytku – Arkad Kubickiego.

Ogród istniał tu przez kilka lat przed powstaniem listopadowym i było to wtedy jedno z najbardziej niezwykłych rozwiązań tego rodzaju na kontynencie. Przechodnie idący ulicą w Arkadach mogli oglądać Ogród Dolny ze środka przez kraty. Ciągnął się on od zamku po brzeg Wisły. To była wielka nowość. Możliwa do zrealizowania z tak wielkim rozmachem dzięki temu, że Warszawa po 1815 r. była stolicą małego wprawdzie, ale prężnego ekonomicznie Królestwa Polskiego. Zamek modernizowano więc wówczas z całym przepychem królewskiej rezydencji – oficjalnej siedziby króla Polski, który był jednocześnie carem rosyjskim. Więcej w stolecznym wydaniu „gazety Wyborczej”.

x

Zobasz także

Finał Top Inwestycji

Brenna, Chorzów, Ciechanów, Dorzecze Wisłoki, Gdańsk, Inowrocław, Katowice, Piotrków Trybunalski, Płock, Zgierz – w tych ...

Zbór za Piotra i Pawła

W dość nietypowy sposób zostanie wykorzystany lokal po jednym ze sklepów Piotra i Pawła. Ogromne ...

W fińskim stylu

Fiński deweloper YIT wybrał firmę, która zaprojektuje osiedle mieszkaniowe Nordic Bemowo. Zwycięzcą konkursu, w którym ...

Gminne nieruchomości

Z kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika m.in., że wójtowie nie mają pełnej informacji o gminnych ...

Obwodnica Koszalina

W szczecińskim oddziale GDDKiA podpisano umowę ze spółką Transprojekt Gdański na wykonanie nowego projektu dla ...