Podwyżkę VAT wezmą na siebie

Poznański deweloper Nickel Development zapowiada, że nie zmieni cen swoich mieszkań w przyszłym roku, mimo podwyżki podatku VAT. Obciążenia związane z wyższym opodatkowaniem przedsiębiorca postanowił wziąć na siebie. Także firma Novum Plus gwarantuje dotychczasową stawkę na kolejny rok.

VAT na materiały i usługi budowlane wynosi w tej chwili 7 proc. Jednak od 1 stycznia 2011 w życie wejdzie nowelizacja ustawy, która podnosi podatek VAT o 1 punkt procentowy – do poziomu 8 proc. Osoby, które poczyniły już pewne kalkulacje, co do zainwestowania w nieruchomość, mają powody do obaw. W zależności od jej ceny netto, cena ostateczna może wzrosnąć nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Przeciętnie będzie to jednak około 4-5 tys. zł, czyli też nie mało.
– By kupić mieszkanie lub dom po dotychczasowej cenie, nie wystarczy – wbrew obiegowej opinii – do końca roku podpisać umowę przedwstępną. Trzeba również wpłacić za nieruchomość całość pieniędzy. Jeśli uruchomienie kredytu lub wypłata transz nastąpi po 31 grudnia 2010 roku, to wówczas od tych kwot zapłacimy już wyższy VAT – mówi Dawid Sztandera, prezes firmy Novum Plus, która właśnie zaproponowała klientom „zamrożenie” dotychczasowej stawki VAT.
Jedynym warunkiem skorzystania z promocji Novum Plus jest podpisanie umowy przedwstępnej do końca 2010 roku. Termin i forma płatności nie są istotne. Firma daje klientom gwarancję stałej ceny. Oznacza to, że zobowiązuje się pokryć za nich różnicę w podatku VAT, jaka nastąpi od nowego roku w porównaniu do obecnych stawek.

Novum plus buduje osiedle domów jednorodzinnych Rozalin w podpoznańskim Lusówku (gmina Tarnowo Podgórne).
– Jako jeden z pierwszych deweloperów zdecydowaliśmy się podawać ceny brutto i takie ceny wpisywane są do naszych umów notarialnych – tłumaczy z kolei dr Piotr Drygas, dyrektor sprzedaży Nickel Development. – Zatem zmiany podatkowe nie dotkną naszych klientów. Zarówno klienci, którzy już kupili mieszkania w Nickel Development w tym roku i wpłacają pieniądze w transzach, jak i ci, którzy planują zakup w 2011 roku, nie muszą obawiać się wzrostu cen. Te bowiem pozostają niezmienne.
Wielu deweloperów zachęca do kupowania mieszkań w tym roku, aby uniknąć podwyżki. Pracownicy Nickel Development uspokajają.
– Nasi klienci nie muszą się spieszyć, u nas ceny się nie zmienią – mówi Agnieszka Węgrowska, kierownik marketingu Nickel Development. Deweloper przygotowuje kampanię informacyjną na ten temat.
– Zakup mieszkania to poważna decyzja i nie ma sensu podejmować jej w pośpiechu – dodaje Węgrowska.
Nickel Development obecnie oferuje mieszkania w centrum Poznania – przy ul. Dąbrowskiego, jak i na obrzeżach miasta – w Dąbrówce (gmina Dopiewo).

x

Zobasz także

Modułowe domy z paczek

Czy Ikea wprowadzi rewolucję na rynku nieruchomości?Taka technologia będzie pozwalała nie tylko na powstanie jednorodzinnych ...

Co zbudują na Piątkowskiej

Vantage Development zapłaci niemal 14 mln zł za działkę w Poznaniu. Vantage Development poinformował o ...

Lokale na wynajem od państwa

Jak donosi WTK Fundusz Mieszkań na Wynajem zacznie budować także w Poznaniu.Inwestycję w okolicach MTP ...

Mieszkania+ na Wolnych Torach

Inwestycję mają realizować Polskie Koleje Państwowe we współpracy z PFR Nieruchomości.Chodzi o realizację programu Mieszkanie ...

50 mieszkań przy Dmowskiego

Przy ulicy Dmowskiego 81 powstanie budynek z 50 mieszkaniami – pisze epoznan.pl. W budynku znajdzie ...