Fotografia wnętrz

Poznaj Gród w Dąbrówce

Władze samorządowe Gminy Dopiewo zapraszają do wspólnego podsumowania projektu „Gród w Dąbrówce – wart poznania”. Miejsce: Dąbrówka, ul. Malinowa 41 – teren przy szkolnej rotundzie i hol szkoły podstawowej.Termin: 29 listopada 2019 r.

Wydarzenie rozpocznie symboliczne odsłonięcie makiety plenerowej grodu o godz. 11:00 (przed makietą, okolice rotundy szkolnej), który – jak dowiodły badania archeologiczne – istniał w tej miejscowości od połowy IX do połowy X w.

Wydarzenie będzie kontynuowane na holu szkoły.

W programie:

Spotkania autorskie – będzie można porozmawiać z autorami przedsięwzięć .Swój udział potwierdzili autorzy książki „Gród w Dąbrówce”, wydanej przez Gminę Dopiewo – archeolodzy prowadzący badania w Dąbrówce Ewa i Paweł Pawlakowie oraz Piotr Makała – artysta rzeźbiarz, autor rzeźby grodu na makiecie. Zaproszony został również Tomasz Mełnicki – autor wizualizacji filmowej 3D (który przełożył ustalenia archeologów w obraz, pracując nad projektem wizualnym w konsultacji z nimi).
Projekcja filmowa wizualizacjai3D „Gród plemienny w Dąbrówce”, która w tym roku. powstała na zlecenie Gminy Dopiewo.
Zabawy i konkursy z nagrodami – obecna będzie grupa rekonstrukcyjna, (opowie o życiu mieszkańców grodu, pokaże rekwizyty „z tamtych czasów”). Dzieci będą mogły wygrać upominki gminne, a dorośli książkę „Gród w Dąbrówce” (będzie dostępna również w wersji elektronicznej na stronie dopiewo.pl)..
Wystawa na temat grodu w Dąbrówce.
Warsztaty ceramiczne. Podczas wydarzenia dzieci dowiedzą się jak na kołach garncarskich wytwarzano ceramikę

Podczas wydarzenia zapowiedziana zostanie gra karciana „Gród w Dąbrówce”, która zostanie wydrukowana w grudniowym „Czasie Dopiewa” (10 tys. egz.; więc każdy mieszkaniec Gminy Dopiewo i nie tylko będzie miał szansę w nią zagrać w długie jesienne i zimowe wieczory).

Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma pamiątkowy magnes na lodówkę z grodem w Dąbrówce i ulotkę informacyjną.

Książkę „Gród w Dąbrówce” Patronatami Honorowymi objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Starosta Poznański – Jan Grabkowski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Prof. dr hab. Marzena Szmyt, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków – Jolanta Goszczyńska i Wójt Gminy Dopiewo – Adrian Napierała.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Gród w Dąbrówce wart poznania”

Uwaga: Dodatkowe spotkanie z autorami książki „Gród w Dąbrówce” – w godzinach popołudniowych lub wieczornych – zostanie zorganizowane w styczniu lub lutym, 2020 r., o czym poinformujemy na stronie dopiewo.pl i na naszym profilu na fb.

Na realizację projektu „Gród w Dąbrówce wart poznania” Gmina Dopiewo pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej: PROW na lata 2014 – 2020.

Projekt „Gród w Dąbrówce wart poznania realizuje Urząd Gminy Dopiewo.

x

Zobasz także

Rozbudują świetlicę w Szreniawie

Wójt Jan Broda podpisał notarialną umowę darowizny działki nr 22/8 w Szreniawie wraz z budynkiem ...

Będzie tunel w Kobylnicy

Przedstawiciele władz powiatu poznańskiego i PKP PLK podpisali umowę, na podstawie której spółka dołoży do ...

Otwarto węzeł w Kleszczewie

Inwestycja przyciąga uwagę nie tylko swoim nowoczesnym wyglądem ale także udogodnieniami dla pasażerów. Na węźle ...

Książka o Suchym Lesie

Sprzedaż książki ” Ilustrowane dzieje gminy Suchy Las” rozpoczynamy w poniedziałek 20 stycznia o g. ...

Jaka nazwa dla Centrum?

Komorniki wybierają nazwę dla nowo budowanego Centrum Kultury! 1. Centrum Tradycji i Kultury (CTK) 2. ...