Ukraina

Propozycje Ministerstwa Gospodarki w sprawie odwróconej hipoteki

Ministerstwo Gospodarki zapowiada przyspieszenie prac nad długo zapowiadanym projektem ustawy regulującej działanie renty dożywotniej, która – w obecnym kształcie – funkcjonuje na polskim rynku w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Ministerstwo poinformowało, że Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się regulacjami 16 maja. Są już wstępne założenia. – Zależy nam na tym, by odwrócony kredyt hipoteczny, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów oraz renta dożywotnia, która dotychczas funkcjonowała na polskim rynku w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego, znalazły się w jednym projekcie ustawy. Obie kwestie powinny zostać należycie uregulowane, by zwiększyć bezpieczeństwo seniorów – podkreśla Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A.
Jacek Bartmiński, dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki zaznacza, że 16 maja Komitet Stały Rady Ministrów będzie rozpatrywał – uzupełniony przez szefa resortu gospodarki – projekt. Zdecyduje także, czy oba modele hipoteki odwróconej znajdą się w jednym projekcie, czy zostaną rozdzielone na dwie odrębne ustawy.
– Ustawa dotycząca renty dożywotniej jest potrzebna jak najszybciej, zwłaszcza, że rozwiązanie to funkcjonuje na polskim rynku już od pięciu lat. Najbardziej kluczowa jest, moim zdaniem, propozycja systematycznego i stałego raportowania do KNF. My jesteśmy spółką publiczną notowaną na GPW i systematycznie publikujemy swoje wyniki finansowe, ale pozostałe firmy oferujące rentę dożywotnią nie są tak transparentne i należałoby to zmienić – podkreśla Majkowski.
Jeśli spółka, która oferuje hipotekę odwróconą upadnie, twórcy założeń do ustawy o rencie dożywotniej sugerują odpowiednie rozwiązania.
– Proponujemy, by w takiej sytuacji do masy upadłości nie wchodziła suma uzyskana ze sprzedaży mieszkania, które zostało przeniesione w zamian za świadczenie rentowe. Będzie ono dalej służyło osobie starszej; nie będzie można dożywotnika wyrzucić z mieszkania – odpowiedział Jacek Bartmiński na pytanie PAP. Co na to rynek?
– To dobre rozwiązanie, ale warto nadmienić, że takie zabezpieczenie już funkcjonuje w przypadku umowy o dożywcie, która obecnie jest wykorzystywana jako podstawa prawna zawierania umów hipoteki odwróconej – mówi Robert Majkowski.
Warto pamiętać, że rynek hipoteki odwróconej w Polce cechuje duży potencjał wzrostu. Decyduje o tym szereg czynników, do których można zaliczyć nie tylko mało efektywny system emerytalny, ale również zmiany społeczne i demograficzne. Z danych statystycznych GUS wynika, że liczba mieszkańców Polski w wieku powyżej 65 lat wzrośnie o ponad 63 proc. (z 5165 tys. osób w 2010 roku do 8457 tys. osób w 2029 r.) co będzie stanowić 23,4 proc. populacji mieszkańców naszego kraju. Wydłużający się okres korzystania ze świadczeń emerytalnych wpłynie natomiast niekorzystnie na efektywność systemu emerytalnego, zwłaszcza że model rodziny wielopokoleniowej (w wyniku zmian zachodzących po 1989 roku) będzie obowiązywać w dużo mniejszym stopniu. Młodsze pokolenia coraz częściej będą przeprowadzać się do innych miejscowości lub za granicę, a część seniorów będzie uzależniona od dochodów tylko w postaci emerytury.
Prace nad rządową ustawą o hipotece odwróconej trwają od blisko czterech lat. Największe fundusze hipoteczne, oczekując na odpowiednią ustawę – wraz z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych – opracowały Księgę Zasad Dobrych Praktyk, która określa najwyższe standardy postępowania. Księga V obejmuje działalność funduszy hipotecznych i określa m.in. działania podejmowane w trakcie umowy oraz praktyki zakazane.

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...