Nickel 750×100 – Dąbrówka

Przemysłowe rekordy

Padł kolejny rekord w polskim przemyśle. Nie dość, że na trzech nowych pracowników produkcji w Europie – dwie osoby zatrudniano w Polsce,to weszliśmy jeszcze na inne szczyty,

dotychczas niezdobyte. Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle doszedł w październiku do aż 81,4 proc. – podał GUS. To najwyżej w historii. Rekordy efektywności biją przy tym największe firmy, tj. zatrudniające powyżej 250 pracowników – wykorzystanie mocy produkcyjnych jest tam obecnie na niebotycznym poziomie 84,4 proc.

Dla zobrazowania co to oznacza – przedtem wynik powyżej 80 proc. udało się w polskim przemyśle osiągnąć tylko dwa razy, odkąd takie dane zbiera GUS, czyli od 2002 roku. Poprzedni raz w lipcu b.r., a jeszcze wcześniej w styczniu 2008 r.

Rok temu wykorzystanie mocy w przemyśle było na poziomie 79,1 proc., a dwa lata temu zaledwie 75,4 proc. – skok jest więc potężny.

To teoretycznie świetna wiadomość, bo świadczy o większej efektywności wykorzystania zainwestowanych w przemyśle środków. Mniej maszyn stoi bezczynnie – pracują teraz (prawie) pełną parą. Wskaźniki wydajności i zyski przedsiębiorstw prawdopodobnie pójdą w górę. Być może dzięki temu firmy produkcyjne będą mogły nawet płacić więcej pracownikom?

Wiele wskazuje zresztą na scenariusz „podwyżkowy”. Aż 23,9 proc. firm przemysłowych zgłasza problemy ze skompletowaniem załogi. Muszą sięgać głębiej do kieszeni, żeby jakoś ludzi zmotywować i uzupełnić braki kadrowe. A przy większej efektywności produkcji będą miały z czego brać na podwyżki.

Źródło: portal money.pl Autor: Jacek Frączyk

Więcej:https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przemysl-wykorzystanie-mocy-produkcyjnych,7,0,2380807.html

x

Zobasz także

Doing Business 2018

Za kwestie  związane z obrotem towarowym z zagranicą Polska zajęła 1. miejsce. Doing Business to ...

Prognozy dla rynków

Bieżący tydzień przyniesie wiele istotnych publikacji z różnych gospodarek. Na pierwszy plan dzisiaj   wysuwają ...

Wpływy Państwa Środka

Obrady XIX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin zbiegły  się z publikacją danych o chińskiej gospodarki dotyczących ...

„Inwestowanie w Nieruchomości”

  Utrzymująca się niepewność na polskim rynku inwestycyjnym sprawia, że zmienia się profil inwestujących na ...

Rynek budowlano-montażowy

Rok 2017 zamkniemy z wyraźnym wzrostem produkcji w sektorze budowlano-montażowym. Taka tendencja ma się utrzymywać ...