RPP tnie stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z prognozami obniżyła stopy procentowe. Podstawowa stopa NBP będzie wynosić 2,75 proc. czyli najmniej w historii. Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 2,75 proc. Ostatnim razem cena pieniądza została obniżona przed miesiącem, kiedy podstawowa stopa spadła do 3,00 proc. z 3,25 proc. wcześniej.

Mamy najtańszy kredyt w historii

To najniższy poziom w historii, kredyt w Polsce jeszcze nigdy nie był tak tani. Dzięki obniżce przeciętny kredytobiorca zapłaci średnio o 15 zł niższą ratę na każde 100 tys. zł kredytu.
To już piąta obniżka stóp procentowych w tym roku – od stycznia realne obciążenia kredytobiorców spadły już o ok. 80 zł miesięcznie na każde 100 tys. zł kredytu. Niemniej czasy niskich stóp nie będą trwały wiecznie.
Złoty zareagował niewielkim osłabieniem na decyzję władz monetarnych. Kurs euro wzrósł do 4,246 zł, a dolara do 3,25 zł. Frank zdrożał do 3,43 zł.
Na decyzję RPP obligacje nie zareagowały w istotny sposób, gdyż taka decyzja RPP była w pełni zgodna z oczekiwaniami. Rentowność papierów dziesięcioletnich wynosi dzisiaj nieznacznie powyżej 3,50 proc.

Obniżanie stóp jest już niepotrzebne

Po nadejściu kryzysu w 2009 roku Polska poradziła sobie znacznie lepiej niż pozostałe kraje Unii Europejskiej mimo stóp procentowych na poziomie 3,50 proc. Dzisiaj stopa procentowa na pułapie 2,75 proc. jest znacznie niższa, a nieodległy program Mieszkania dla Młodych oraz uruchomiony niedawno program Inwestycje Polskie będą kanałami dostarczającymi świeży kredyt do gospodarki. Teraz pozostaje czekać na nadejście owoców działań podjętych przez rząd oraz Narodowy Bank Polski.
Nie można także zapominać, że uniknięcie hamowania gospodarki dzięki kredytowemu zastrzykowi nie rozwiązuje narosłych problemów, lecz kosztem inflacji przesuwa je w przyszłość. Za uniknięcie recesji podczas ostatniego hamowania z 2009 roku zapłaciliśmy ponad dwoma latami inflacji powyżej celu oraz załamaniem w budownictwie. Jednocześnie stopa bezrobocia wzrosła, a utrzymanie pozytywnej dynamiki PKB jest niewielkim pocieszeniem dla ludzi zwolnionych z firm budowlanych.
Polska powinna korzystać z doświadczenia krajów strefy euro, które także kredytowymi bodźcami przesuwały konieczność reform w bliżej nieokreśloną przyszłość. Dzisiaj unia monetarna pogłębia recesję oraz zmaga się z najwyższym bezrobociem w historii.

x

Zobasz także

Nagłe osłabienie złotego

Złoty od kilku dni traci na wartości w relacji do głównych walut, w tym franka ...

PIT od pracodawców

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś ...

Kiedy złożyć PIT za 2019 r.

Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 – możesz ...

Resort o mikrorachunku

PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek ...

Budżet po 10.miesiącach

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń – październik 2019 r. dochody 332,9 mld zł, tj. ...