Ukraina

Ryczałt od najmu

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian w ustawach podatkowych, w tym m.in. w przepisach dotyczących transakcji na rynku nieruchomości. Zapowiadane zmiany obejmą przede wszystkim spadkobierców i małżonków oraz osoby, które wynajmują nieruchomości.

Od 1 stycznia 2019 roku mają zacząć obowiązywać nowe przepisy upraszczające m.in. formę wyboru opodatkowania ryczałtem przychodów uzyskiwanych z najmu nieruchomości, podnajmu i dzierżawy oraz ułatwiające podatnikom-spadkobiercom (ale także owdowiałym i rozwodnikom) sprzedać dziedziczoną nieruchomość szybciej niż dotychczas i nie płacić za nią podatku.

Prawo nie działa wstecz

Niestety ta koronna zasada jest dość często naruszana przez ustawodawcę, zwłaszcza wtedy gdy jest to korzystne dla fiskusa, a niekorzystne dla podatników. Wprowadza się bowiem zmiany, które przekładają się bezpośrednio na długofalowe inwestycje, czego przykładem może być choćby zeszłoroczna zmiana przepisów dotyczących amortyzacji podarowanych mieszkań lub domów. Planowane obecnie zmiany będą dotyczyć dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019. Oznacza to, że z tych nowych, korzystnych dla podatników zmian nie będą mogły skorzystać osoby, które już dokonały sprzedaży nieruchomości, one bowiem uzyskały dochód przed 1 stycznia 2019 roku. Oczywiście projekt może się jeszcze zmienić. W dacie oddawania artykułu do druku pozostaje on na etapie uzgodnień.

Ryczałt od najmu

Ministerstwo proponuje uproszczoną formę wyboru opodatkowania ryczałtem przychodów uzyskiwanych z najmu, podnajmu i dzierżawy. Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy o PIT, dochody uzyskane z najmu i dzierżawy są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych tzn. skalą podatkową, chyba że podatnik złoży w US pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podobny przepis znajduje się w ustawie o ryczałcie. W art. 9 ust. 4 tej ustawy określono, że podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z obu przepisów wynika, że dla skutecznego wyboru opodatkowania przychodów z najmu niezbędne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia o wyborze ryczałtu w nieprzekraczalnym terminie do 20. dnia następnego miesiąca po osiągnięciu przychodu z najmu.

Proponowana zmiana upraszcza życie podatników. Podatnik nie będzie już składał oświadczenia o wyborze ryczałtu; wystarczy jedynie dokonać wpłaty na rachunek bankowy urzędu skarbowego przeznaczony dla ryczałtowców. Zmienią się oba przepisy. Przepis art. 9a ust. 6 ustawy o PIT otrzyma brzmienie: „Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.” Natomiast art. 9 ust. 4 ustawy o ryczałcie ma otrzymać następującą treść: „W przypadku osiągania przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy, uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego – złożenie zeznania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 2.”

Dodatkowo postanowiono ułatwić życie wynajmującym i zwolnić ich od obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów z najmu. Teraz część podatników musi taką ewidencję prowadzić. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 3 ustawy o ryczałcie obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów nie obejmuje osób osiągających przychody z najmu, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.

W przypadku określenia czynszu np. w innej walucie niż PLN albo gdy czynsz jest wieloskładnikowy, w związku z czym ma w różnych okresach inną wysokość – wynajmujący powinien prowadzić ewidencję wpływów (przychodów). Proponowana zmiana polega na rezygnacji z takiej ewidencji dla wszystkich sposobów rozliczania czynszu najmu. Art. 15 ust. 3 ma otrzymać brzmienie: „Obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy podatników osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a tj. z najmu, podnajmu, dzierżawy.

Źródło:Administrator24.info

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...