Ukraina

Strażacy o kościołach

Zabytkowe kościoły archidiecezji warszawskiej posiadają odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe – zapewniło w komunikacie biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. Gorzej z obiektami w małych miejscowościach.
Jak wyjaśnili autorzy komunikatu, pytania o stan zabezpieczeń pojawiły się w kontekście pożaru w katedrze Notre Dame w Paryżu, który wybuchł w poniedziałek wieczorem.
Najważniejszy kościół archidiecezji warszawskiej, archikatedra św. Jana Chrzciciela, jest zabezpieczona przeciwpożarowo.
Dyrektor ds. administracji i budowy kościołów w archidiecezji warszawskiej ks. Sławomir Nowakowski przyznał jednak, że być może nie wszystkie kościoły – zwłaszcza te w mniejszych miejscowościach lub niebędące zabytkami – posiadają instalacje przeciwpożarowe.

W latach 2011-2015 r. został przeprowadzony kompleksowy remont całego budynku archikatedry warszawskiej (fot.:pl.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

„Przypomnijmy, że w latach 2011-2015 r. został przeprowadzony kompleksowy remont całego budynku archikatedry warszawskiej, która została wtedy wyposażona w system antypożarowy z różnymi rodzajami specjalnych czujek przeciwpożarowych. Są to czujki laserowe oraz czujki dymu” – czytamy w komunikacie.
Jego autorzy dodali, że czujki są umieszczone zarówno w najbardziej narażonych na pożar miejscach jak poddasze czy organy, jak i w kryptach, gdzie praktycznie ryzyko pożaru jest minimalne. Ponadto system monitoringu przeciwpożarowego obejmuje jednocześnie archikatedrę i pobliskie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a katedra jest podłączona do systemu monitoringu straży pożarnej. Zainstalowany jest też system hydrantowy, a we wnętrzu kościoła rozmieszczono około 30 gaśnic w różnych newralgicznych punktach.
W listopadzie 2015 r. budynek archikatedry, dostosowany do wymogów przeciwpożarowych, został przekazany do użytku po remoncie, a personel opiekujący się katedrą przeszkolony, jak reagować w sytuacji sygnału pożarowego.
„Ze względu na częstą obecność władz państwowych katedra jest kontrolowana przed każdą większą uroczystością także przez strażaków. Straż pożarna przeprowadziła ostatnią kontrolę 10 kwietnia 2019, wcześniej 14 stycznia 2019” – napisali autorzy.
Od kilku miesięcy system przeciwpożarowy działa także w stołecznym kościele św. Anny. Według autorów gwarantuje on m.in. bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną. Rektor kościoła przymierza się do wprowadzenia systemu monitoringu wewnętrznego. „Zaraz po pożarze wieży katedralnej w Gorzowie Wlkp. 1 lipca 2017 r. straż pożarna wydała dyspozycje, które zostały zrealizowane. Zostały wymienione gaśnice, opracowano system przeciwpożarowy, który w ciągu kilku miesięcy został zainstalowany i działa. Rektor kościoła stosuje się do wytycznych i zaleceń straży pożarnej” – poinformowali.
Wszystkie zabezpieczenia wymagane przez straż pożarną i regularnie kontrole przechodzi także kościół Najświętszego Zbawiciela. Kościół nie posiada natomiast dodatkowych zabezpieczeń, np. czujników dymu. Ich instalacja jest planowana przy okazji remontu tej zabytkowej świątyni. Ostatnia kontrola odbyła się w ubiegłym roku.

x

Zobasz także

Zielona Góra bez stadionu

Zielonogórski poseł chciałby budowy stadionu na 10 tys. kibiców w Zielonej Górze. Pyta o rządowe ...

Rzeszów buduje aquapark

To jest projekt rozpoczynający w mieście nową erę, z ambitnymi projektami i architekturą na najwyższym ...

Infrastruktura „atomówek”

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa postępowania przetargowe związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. ...

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...