Ukraina

Suchy Las zostanie częścią Poznania?

Suchy Las. Miejscowość położona tuż przy administracyjnej granicy Poznania. Jako gmina liczy sobie blisko 16 tys. mieszkańców, a w samorządowym rankingu najbogatszych gmin znajduje się na 8 miejscu w kraju. Nie dziwi więc ostatnio zaprezentowany przez nowych włodarzy miasta pomysł by włączyć Suchy Las w granice Poznania. Dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu z miastem, interesującym walorom przyrodniczym i niebywale rozwiniętej infrastrukturze, Suchy Las od lat stanowi pożądaną lokalizację do zamieszkania. Do niedawna ta możliwość zarezerwowana była w większości dla osób z grubszym portfelem, ponieważ do wyboru były tylko domy jednorodzinne lub w zabudowie szeregowej. Ostatnio również poszukujący mniejszych i tańszych lokali mogą znaleźć tu coś dla siebie. Wszystko dzięki nowym inwestycjom mieszkaniowym powstającym w Suchym Lesie. Wśród nich położone w samym centrum osiedle Szafirowe realizowane przez Monday Development.

Wszystko na wyciągnięcie ręki

Utarło się przekonanie, iż wyprowadzając się poza miasto wszędzie i po wszystko będziemy musieli dojeżdżać. Suchy Las zaprzecza temu powszechnie przyjętemu założeniu. W jego centrum, wzdłuż ul. Obornickiej znalazły się wszystkie kluczowe obiekty, w tym te związane ze sportem i rekreacją. Do dyspozycji mieszkańców jest Aquapark Octopus, hala widowiskowo-sportowa, czy nowe Centrum Kultury z biblioteką publiczną.
Ale to nie wszystko. Prężnie działa tu dom seniora, a także ochotnicza staż pożarna. Suchy Las oferuje także bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową z Galerią Sucholeską na czele. Prócz niej w centrum miejscowości są też markety, apteki, oddziały banków oraz wiele innych kluczowych punktów usługowych.
Rodziców zainteresuje pewnie infrastruktura edukacyjna. W Suchym Lesie funkcjonują dwa żłobki i sześć przedszkoli. Ponadto szkoła podstawowa, a w zasadzie dwie, bo w ubiegłym roku otwarto filię istniejącej placówki. Jest też gimnazjum. Dodatkowo na terenie gminy znajdziemy jeszcze dwa zespoły szkół – w Biedrusku i Chludowie.

Unikatowe walory przyrodnicze

Można oczywiście skorzystać z infrastruktury sportowej Suchego Lasu, ale to co wyróżnia samą gminę, to dostęp do terenów zielonych o unikatowych walorach przyrodniczych. Tu miłośnicy pieszych wycieczek, biegania, czy wypraw rowerowych znajdą coś dla siebie. Na zboczu góry Morasko znajduje się rezerwat przyrody Meteoryt Morasko, a w nim kratery powstałe w wyniku deszczu meteorytów. Nie lada atrakcję, choć dostępną tylko w weekendy, gdyż jest to teren poligonu, stanowi obszar chronionego krajobrazu Biedrusko. Dodatkowo w pobliskim Złotkowie znajduje się rezerwat Gogulec z wiekowymi dębami. Jeśli to nie wystarcza, to zawsze można wybrać się nad pobliskie jezioro Strzeszyńskie, czy Kierskie.

Osiedle Szafirowe – tu kupisz niedrogie mieszkanie

Krajobraz Suchego Lasu w dużej mierze kojarzy się z budownictwem jednorodzinnym, jednakże równolegle rozwija się tu budownictwo wielomieszkaniowe. Przykładem najnowszej tego typu inwestycji jest osiedle Szafirowe realizowane przez poznańskiego dewelopera firmę Monday Development. W pierwszym etapie inwestycji, która powstaje w samym sercu Suchego Lasu, deweloper zrealizuje 28 mieszkań o powierzchni od 64 mkw. do 87 mkw.
Lokale w budynku „A” będą mieszkaniami w zabudowie szeregowej z przynależnymi garażami i ogródkami. Budynek „B”, oferuje klasyczne mieszkania z wejściami z klatki schodowej. Do lokali na parterze przyporządkowane są przydomowe ogródki, zaś mieszkania na drugim piętrze dysponują dodatkowymi powierzchniami na poddaszu.
Ceny lokali kształtują się w przedziale od 4.100 do 4.900 brutto za mkw. Najtańsze mieszkanie na osiedlu Szafirowym dostępne jest już za 262 tys. zł brutto. Co istotne lokale są dostępne w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych.
Dlaczego Suchy Las to tak ciekawe miejsce do zamieszkania? Bo na niewielkiej przestrzeni dostępne jest wszystko co niezbędne do codziennego życia. Bezpośrednie sąsiedztwo Poznania jest jedynie kolejną zaletą. Kluczowe jest również to, że Suchy Las ma atrakcyjną cenowo ofertę mieszkaniową, przez co z jego walorów mogą korzystać również osoby, niemogące sobie pozwolić na wolno stojący dom.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...