Troska o Rynek i wodę

Ogromne rury o średnicy 2,8 m stanęły na płycie rynku w Jarocinie. Wybudowany z nich zostanie podziemny zbiornik retencyjny, który ma uchronić Starówkę przed podtopieniami po gwałtownych ulewach oraz umożliwić magazynowanie wody.

Rury przyjechały do Jarocina specjalnym transportem kolejowym aż z Turcji. Realizowane przedsięwzięcie to kolejny etap rewitalizacji Śródmieścia.

Zbiornik retencyjny zbudowany zostanie z 26 rur o łącznej długości 78 m. Zlokalizowany on zostanie pod płytą rynku, na pierzei łączącej ulicę Wrocławską z ul. Św. Ducha. W zbiorniku gromadzić się będą wody opadowe oraz roztopowe, które będą odpływały do Lipinki.

Powstanie nowych elementów infrastruktury skutecznie odbierającej wody opadowe pozwoli na jej retencjonowanie i kontrolowane odprowadzenie do środowiska naturalnego. Skutkiem takich działań będzie hydrauliczne odciążenie istniejącego systemu kanalizacyjnego oraz oczyszczalni ścieków.

– Ujęcie wód opadowych w szczelne systemy kanalizacyjne poprzez zastosowanie rozwiązań technicznych polegających na podczyszczaniu wód opadowych zapobiegnie zanieczyszczeniu środowiska naturalnego – wyjaśniają jarocińscy urzędnicy.

Prace realizowane są w ramach projektu „Przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w centrum Jarocina”. W jego ramach zostanie wymieniona nie tylko cała infrastruktura wodno-kanalizacyjna, ale też zupełnie zmieni się wygląd starego miasta. Główne ulice Wrocławska, św. Ducha i Śródmiejska będą nowymi promenadami. Również rynek nabierze blasku.

Zakończenie prac modernizacyjnych w Śródmieściu przewidziano na czerwiec 2022 roku.
Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Awarie oczyszczalni w Obornikach

Dwie awarie stwierdzili inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu (WIOŚ) w oczyszczalni ścieków w ...

Czy Wapno pochłonie ziemia

Część wielkopolskiej Wapno pod koniec lutego zapadła się pod ziemię. Specjaliści z Centrum Geozagrożeń Państwowego ...

Wycięli 124 drzewa i krzewy

Drzewa zniknęły w ostatnim czasie z wielu jarocińskich ulic w centrum miasta. Jak podaje portal ...

Nie ma zagrożenia powodziowego

Nie ma zagrożenia powodziowego w Wielkopolsce – poinformował wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego dyrektor Regionalnego Zarządu ...

Urbaniści nagrodzili Pleszew

Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce zdobyła nagrodę Grand Prix ...