Finansowanie pomostowe

Wciąż mało „komunalek”

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła od stycznia do końca września o 4,4 proc., do 129,7 tys. wobec tego samego okresu przed rokiem – poinformował GUS.

„Według wstępnych danych, w okresie styczeń – wrzesień 2018 r. oddano do użytkowania 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem. Lepsze wyniki odnotowali inwestorzy z dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form,
to jest  deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 77,4 tys. mieszkań
oraz inwestorzy indywidualni z wynikiem 48,6 tys. mieszkań (odpowiednio o 7,5 proc. i 0,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku)” – napisano w komunikacie.

GUS poinformował, że w ramach tych form budownictwa wybudowano 97,2 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania w okresie dziewięciu miesięcy 2018 r.

Urząd poinformował też, że więcej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania również w budownictwie spółdzielczym, gdyż było ich 1,6 tys. wobec 1,5 tys. rok wcześniej. Mniej mieszkań oddano w pozostałych formach budownictwa (2 tys. wobec 2,1 tys. przed rokiem), z tego w budownictwie społecznym czynszowym oddano 1,0 tys. mieszkań wobec 1,1 tys. rok wcześniej, komunalnym – 894 mieszkań wobec 904 i zakładowym – 87 mieszkań wobec 96.

Według GUS w okresie dziewięciu miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowy 193,3 mieszkań, tj. o 1,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem (117,5 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (71,2 tys.).

Z informacji GUS wynika ponadto, że od stycznia do września 2018 r. rozpoczęto budowę 174 tys. mieszkań, czyli o 8,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 100,3 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 69,5 tys. mieszkań.

x

Zobasz także

Są działki na 60 tys. mieszkań

Mieszkanie Plus: Na gruntach przekazanych do KZN może powstać 60 tys. mieszkań Przeanalizowaliśmy 500 tys. ...

Niewypał czy sukces

Potrzeby i oczekiwania społeczne są znacznie większe. Świadczy o tym chociażby rosnące zainteresowanie programem Mieszkanie ...

M+ na Wolnych Torach

Chcemy żeby Mieszkanie Plus na poznańskich Wolnych Torach było absolutnie perłą w koronie i najlepszą ...

Zły stan kamienic

Jak informuje portal epoznan.pl Nadzór Budowlany sprawdził poznańskie kamienice. W większości stwierdzono nieprawidłowości Z wyników ...

Mieszkanie za 12 tysięcy

Zaledwie 12 tysięcy złotych – tyle trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie wystawione na sprzedaż w ...