Ukraina

Wynajem nieopłacalny?

Wynajem w dużych miastach już się nie opłaca Właściciele inwestycji przeznaczonych na wynajem podnoszą czynsze,

aby zachować satysfakcjonującą rentowność  Galopujące ceny nieruchomości przyczyniły się do obniżenia rentowności najmu w Polsce – wynika z najnowszego raportu firmy Emmerson Evaluation. Wyższe stopy zwrotu – 5,3-5,5 proc. – łatwiej uzyskać w mniejszych miastach wojewódzkich jak Lublin, Białystok, Łódź i Szczecin niż w największych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław, gdzie rentowność sięga 4,1-5,4 proc.

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych staje się coraz mniej opłacalny, zwłaszcza w największych aglomeracjach – pisze wtorkowy „Puls Biznesu”. Jak informuje gazeta, galopujące ceny nieruchomości przyczyniły się do obniżenia rentowności najmu w Polsce – wynika z najnowszego raportu firmy Emmerson Evaluation. W 2017 r. stawki za metr nowych lokali wzrosły na niektórych rynkach nawet o 10-16 proc. – informuje „Puls Biznesu”.

„Właściciele inwestycji przeznaczonych na wynajem podnoszą czynsze, aby zachować satysfakcjonującą rentowność. Obserwujemy jednak, że stopy zwrotu z najmu nowych lokali z roku na rok spadają. Próg 5 proc. jest osiągalny raczej przy wyjątkowo dobrych lokalizacjach, a jedynie w tych najlepszych możliwe jest osiągnięcie rentowności powyżej 6 proc. Takie okazje zdarzają się już bardzo rzadko” – tłumaczy w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation.

Eksperci spodziewają się, że w najbliższym czasie stopy zwrotu będą kontynuowały spadek. „Wynajmujący już nie mają za dużego pola do zrekompensowania sobie niższych stóp zwrotu poprzez podwyżki czynszu, a konkurencja na rynku mieszkań na wynajem rośnie” – twierdzi Dariusz Książak.

Jak czytamy w gazecie, według najnowszych danych Emmerson Evaluation, wyższe stopy zwrotu – 5,3-5,5 proc. – łatwiej uzyskać w mniejszych miastach wojewódzkich jak Lublin, Białystok, Łódź i Szczecin niż w największych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław, gdzie rentowność sięga 4,1-5,4 proc.

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...