Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Wysypiska wciąż płoną

Od 1 stycznia 2016 roku spłonęły 622 składowiska śmieci. Z tego 130 w tym roku – wynika z odpowiedzi straży pożarnej na pytanie zadane przez posła Krzysztofa Brejzę.
W tym roku doszło już do 130 pożarów. Poseł Krzysztof Brejza zapytał Państwową Straż Pożarną, ile pożarów składowisk odpadów odnotowano od 1 stycznia 2016 roku. Odpowiedź pokazał w mediach społecznościowych.

Jak się okazuje, w 2016 roku spłonęło 117 składowisk, w 2017 roku – 132, a w 2018 roku – aż 243. Do 15 sierpnia tego roku pożarów było natomiast 130.

Jak pokazują liczby, nie przyniosły niestety efektów zmiany w prawie wprowadzone (część z nich jest w trakcie wdrażania, jak np. Baza Danych o Odpadach) po pierwszej fali pożarów, która miała miejsce na początki 2018 roku.

Już na etapie przygotowywania nowych przepisów, które miały zapobiegać nieprawidłowościom w gospodarce odpadami, eksperci, z którymi rozmawiał PortalSamorzadowy.pl, zwracali uwagę na złożoność problemu. Zgodnie mówili, że samo zaostrzanie kar będzie nieskuteczne, jeśli nie będą one konsekwentnie stosowane. Przede wszystkim jednak tłumaczyli, że tylko zmiany w finansowaniu systemu i opłacalność recyklingu mogą zapobiec nielegalnym praktykom.

x

Zobasz także

Pierwotny czy wtórny

Narodowy Bank Polski przyjrzał się sytuacji na rynku nieruchomości. Podczas środowego spotkania z dziennikarzami jego ...

Samorządowe inwestycje

Rok 2018 był rekordowy. Jeszcze nigdy wcześniej polskie samorządy nie wydawały na inwestycje tak dużo ...

Co z wielką płytą

Wielka płyta do wyburzenia? W Polsce w starych blokach mieszka 12 mln ludzi Jeśli wierzyć ...

Ceny mieszkań spadną?

Ostatnie cztery kwartały to okres najbardziej dynamicznych podwyżek stawek cen nowych mieszkań od połowy 2013 ...

Hotele mają się dobrze

W Polsce stale zwiększa się popyt na usługi hotelowe. Mimo rosnących kosztów budowlanych, sektor intensywnie ...