Bolechowo 750×200 – maj 2017

Runęła kamienica w stolicy

W nocy zawalił się fragment wpisanej kilka tygodni temu do rejestru zabytków kamienicy przy Poznańskiej. Przez cztery godziny

na miejscu działania prowadzili strażacy.Zgłoszenie ratownicy otrzymali 30 minut po północy. Dotyczyło trzypoziomowej kamienicy przy Poznańskiej 21.

Od dziedzińca

– Zawaliła się szeroka na pięć metrów część budynku od poddasza do parteru. To fragment od dziedzińca – mówi starszy kapitan Tomasz Stanowski.

Jak zaznacza, budynek jest wyłączony z użytkowania i nie było poszkodowanych. Na miejscu pracowało pięć zastępów straży pożarnej – łącznie 19 osób.– Nie było ognia. Kontrolowaliśmy stabilność budynku, sprawdzono rumowisko. Przyjechał również inspektor nadzoru budowlanego, który stwierdził naruszenie konstrukcji budynku w stopniu mogącym spowodować dalsze zawalenie – wyjaśnia Stanowski. Akcja strażaków zakończyła się około godziny 4.20.

Wpisana do rejestru zabytków

Kamienica przy Poznańskiej 21 pochodzi z XIX wieku. W maju informowaliśmy, że wojewódzki konserwator wpisał budynek do rejestru zabytków. Jak poinformowano na stronie MWKZ, decyzję podjęto „z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe” budynku pochodzącego z XIX w. Zwrócono również uwagę, że „obiekt jest jedynym zachowanym przykładem śródmiejskiej zabudowy”, pochodzącym sprzed wielkiej rozbudowy miasta w drugiej połowy XIX wieku.

Służby konserwatorskie przytoczyły również historię budynku z okresu powstania warszawskiego, kiedy to znalazł się on na terenie zajętym przez żołnierzy Batalionu Zaremba-Piorun Armii Krajowej. W samej kamienicy na początku sierpnia 1944 r. ulokowano placówkę powstańczą pod dowództwem mjr Jana Przeździeckiego „Tomasza”, późniejszego zastępcy dowódcy batalionu. Z kolei w sąsiedztwie znajdowało się dowództwo 2. kompanii „Jur”

Zawalona kamienica na Poznańskiej Artur Węgrzynowicz; tvnwarszawa.pl

 

x

Zobasz także

3.etap Nordic Mokotów

Fiński deweloper YIT wybrał generalnego wykonawcę trzeciego etapu osiedla Nordic Mokotów – została nim firma ...

Prywatny dom akademicki

Gdański Harward to jeden z najnowocześniejszych prywatnych domów studenckich w Trójmieście, który otwiera się już ...

Podziemne centrum Łodzi

Już wkrótce rozpocznie się budowa podziemnej ulicy w Nowym Centrum Łodzi. Wykonawca kończy przygotowywanie projektów ...

4 Design Days 2019

Rekordowe 4 Design Days 2019 500 prelegentów, ponad 10 tys. profesjonalistów, 25 tys. zwiedzających. Za ...

Zamiast Cepelii McDonald’s

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w ścisłym centrum Warszawy zmieni swoje oblicze. Modernistyczny pawilon Cepelii ...