Bolechowo 750×200 – maj 2017

Wydatki Kancelarii Prezydenta RP

Kilka tysięcy na oświetlenie budynku, kilkadziesiąt tysięcy złotych za przeglądanie akt więźniów i po 10 tys. zł za przygotowanie setnej rocznicy

odzyskania niepodległości. Sprawdziliśmy, jak od początku roku pieniądze wydaje Kancelaria Prezydenta. Publikujemy pełen rejestr umów.210 mln zł – takim budżetem dysponuje kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Postanowiliśmy sprawdzić, jak prezydent wydaje pieniądze i z kim podpisywał umowy cywilnoprawne (najczęściej umowy zlecenia). W ten sposób ekipa Andrzeja Dudy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy (od stycznia do maja) wydała ponad pół miliona złotych. Na różne zlecenia poszło dokładnie 577 tys. zł.

Dlaczego nas to zainteresowało? Rok temu informowaliśmy jako pierwsi o tym, że kancelaria Andrzeja Dudy poszła na zakupy. Urzędnicy prezydenta zamówili wtedy młot wyburzeniowy, krzyże i kilogramy mięsa. I trzeba wprost powiedzieć, że wtedy to kancelaria się nie ograniczała. Zamówiła budki do palenia, kiełbasy i szynki, krzyże, różańce, kielichy, a nawet odnawianie broni. Teraz było zdecydowanie skromniej.

Na co pieniądze wydawała kancelaria Andrzeja Dudy? W styczniu zleciła przygotowanie kampanii dotyczącej referendum konstytucyjnego. 5,8 tys. zł za to zadanie miała dostać Daria Szurpicka. W sieci nie sposób znaleźć informacji, czym Szurpicka zajmuje się zawodowo. Jest natomiast archiwalny wpis z prawicowego serwisu Niezależna.pl pt. „Młodzi Lecha Kaczyńskiego”. Szurpicka jest wymieniana jako jedna z założycielek szczecińskiej Frakcji Młodych Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Szurpicka, zgodnie z dokumentami, w ramach umowy zlecenia miała świadczyć specjalistyczne usługi związane z kampanią – głównie przygotowanie „przedmiotu zamówienia, warunków udziału, wniosków i umów w ramach procedur”.

Autor: Mateusz Ratajczak.Źródło: www.money.pl

x

Zobasz także

ZUS już wysyła PIT-y

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT do wszystkich, którzy w ...

Srebrna 10-złotówka

24 stycznia 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 ...

PIT wypełni skarbówka

Idą zmiany! Teraz PIT wypełni za Ciebie fiskus. Wielu z nas powoli otrzymuje od pracodawców ...

Przyjęto budżet na 2019 r.

Sejm przyjął ustawę budżetową na rok 2019. Budżet na 2019 r. pozwala na realizację polityki ...

CBA wkracza do NBP

Dostępne oświadczenia majątkowe Martyny Wojciechowskiej, byłej radnej i obecnej dyrektor departamentu komunikacji i promocji w ...