Ukraina

Zły stan kamienic i placów zabaw

Zły stan techniczny balkonów i dachów, zdewastowane klatki schodowe, nieszczelne i niedrożne przewody kominowe, brak przeglądów i niekompletna dokumentacja techniczna to najczęściej powtarzające się nieprawidłowości w poznańskich kamienicach. Ujawnił je Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Inspektorzy sprawdzili także wszystkie place zabaw i gier w mieście. Pracownicy poznańskiego PINB przeprowadzili kompleksowe kontrole stanu technicznego i utrzymania najstarszych poznańskich kamienic oraz kontrole w siedzibach zarządców nieruchomości. Sprawdzano u nich dokumentacje budynków mieszkalnych wielorodzinnych i sposób realizacji robót remontowo-naprawczych. Kontroli poddano 49 obiektów, w tym 40 najstarszych kamienic oraz 9 innych budynków mieszkalnych i handlowych. Inspektorzy odwiedzili też siedziby czterech zarządców.
Co prawda spośród 40 skontrolowanych kamienic tylko w dwóch ich zarządcy nie posiadali książek obiektów, ale tylko w 16 budynkach były one prowadzone prawidłowo. W pozostałych brakowało wpisów potwierdzających przeprowadzenie obowiązkowych przeglądów technicznych kamienic – rocznych lub pięcioletnich. W 6 obiektach stwierdzono brak jakichkolwiek kontroli.
Tylko 3 ze skontrolowanych najstarszych poznańskich kamienic są w bardzo dobrym stanie technicznym, a do 10 następnych również nie można mieć większych zastrzeżeń. Stan 20 innych kamienic inspektorzy uznali za mniej lub bardziej nieodpowiedni. W starych kamienicach zły jest nie tylko stan elewacji. Mają one skorodowane, a często wymagające wymiany opierzenia, zniszczoną i nieszczelną stolarkę, uszkodzone pokrycia dachów i spadające dachówki. W złym stanie technicznym są balkony, zdewastowane klatki schodowe często w stopniu zagrażającym zdrowiu lokatorów. W części kamienic widoczne są ugięcia stropów między kondygnacyjami i konstrukcji dachów, nieszczelne i niedrożne przewody kominowe. Inspektorzy stwierdzali zagrzybienie wnętrz i zły stan instalacji elektrycznych.
Wynikiem kontroli jest zobowiązanie niesolidnych właścicieli lub zarządców do przeprowadzenia przeglądów stanu technicznego budynków i przedłożenia w inspektoracie protokółów. Na ich podstawie właściciele muszą też sporządzić plany robót remontowych. Po pewnym czasie inspektorzy sprawdzą ponownie wywiązanie się z tych obowiązków.
Wstępne oględziny przeprowadzone na placach gier i zabaw w Poznaniu były bardzo negatywne. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego postanowił więc objąć kontrolą wszystkie 594 tego typu obiekty istniejące w mieście. Tylko dla 210 ich zarządcy posiadali aktualne protokóły przeglądu stanu technicznego. Dla 380 obiektów przeglądy przeprowadzono dopiero po wezwaniu zarządców przez inspektorat do przedstawienia dokumentów. W kilkudziesięciu przypadkach kontrole stanu technicznego przeprowadzały zupełnie nie uprawnione do tego osoby, takie jak kucharka, nauczyciel, czy inspektor BHP. Stan 108 placów inspektorzy uznali za zły.
Działania PINB uwidoczniły nie tylko usterki techniczne wielu obiektów, na których spędzają wolny czas najmłodsi, ale także w wielu przypadkach elementarny brak wiedzy i wyobraźni zarządców nieruchomości o ich obowiązkach oraz o skutkach ich zaniedbania – ocenia powiatowy inspektor Paweł Łukaszewski.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...