Ukraina

200.000 mieszkań w 2019 r.

Dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował we wtorek GUS, pozwalają sądzić, że przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań w 2019 roku jest możliwe – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister Jerzy Kwieciński

 

Główny Urząd Statystyczny podał, że od stycznia do września 2019 roku oddano do użytkowania 145,6 tysiąca mieszkań.
To o 12,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku.
Rozpoczęto też budowę 178,4 tysiąca mieszkań, czyli o 2,6 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku oraz wydano pozwolenia na budowę blisko 201,3 tysiąca mieszkań, czyli o 4,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku.

„Sektor budowlany notuje najlepsze wyniki od prawie 30 lat. W żadnym roku od początku transformacji nie oddano do użytkowania takiej liczby mieszkań w pierwszych trzech kwartałach” – komentuje Kwieciński i dodaje, że 145,6 tys. mieszkań oddanych do użytkowania to w przeliczeniu 3,8 mieszkania na tysiąc mieszkańców. „Ten wynik to też rekord” – mówi minister.

Szef resortów finansów oraz inwestycji i rozwoju podkreślił, że wciąż największy wpływ na wynik budownictwa mieszkaniowego ma sektor rynkowy. Jego zdaniem warto też zwrócić uwagę na fakt, że w ramach budownictwa deweloperskiego 1 tys. 526 mieszkań przeznaczono na wynajem.

„To pierwszy rok, w którym z naszej inicjatywy GUS publikuje takie dane. Dla nas są one istotne, bo pokazują, ile mieszkań może zostać objętych pomocą z programu dopłat do czynszów Mieszkanie na Start, który ruszył w tym roku” – podkreślił minister.

Zdaniem Kwiecińskiego dane za pierwsze trzy kwartały i wynik za sam wrzesień (17,7 tysiąca oddanych mieszkań) pozwalają sądzić, że pobicie zeszłorocznego rekordu liczby mieszkań oddanych do użytkowania (185 tysięcy) jest więcej niż prawdopodobne, a przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań jest jak najbardziej możliwe.

„Wskaźniki dotyczące przyszłości też są raczej optymistyczne. Wzrosty w liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń oraz ogólna liczba budowanych obecnie mieszkań (828,6 tys. we wrześniu, czyli 3,2 proc. więcej niż przed rokiem) dają nadzieję na dobre wyniki w kolejnych latach” – ocenił Kwieciński.

W opinii ministra obecnie największym wyzwaniem dla budownictwa mieszkaniowego pozostaje strona kosztowa. Dotyczy to zarówno kosztów materiałów, jak i pracowniczych. „Dlatego z uwagą obserwujemy dane z budownictwa. Wrześniowy wzrost produkcji budowlano-montażowej o 7,6 proc. rok do roku jest dobrym wynikiem, jeśli będziemy pamiętać o efekcie wysokiej bazy z ubiegłego roku. Z zadowoleniem przyjmuję, że ten wskaźnik wzrósł o 5,3 proc. w firmach zajmujących się budową budynków. Koniunktura i wskaźnik ufności w budownictwie w październiku utrzymują się na podobnym poziomie, co w zeszłym miesiącu, ale nieco niższym niż w 2018 roku” – ocenił minister.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...