Ukraina

4000 m kw. szkła i maltańskie atrakcje

Neinver, inwestor poznańskiej Galerii Malta tworzy unikalną fasadę obiektu, przedstawiającą główne atrakcje terenów położonych wokół Jeziora Maltańskiego. Ogromne malowidła pokryte szklanymi panelami o powierzchni 4000 m kw. będą największym nośnikiem promującym poznańską Maltę. Na elewacji Galerii Malta powstają abstrakcyjne figury, wśród których można rozpoznać m. in. zebrę (symbol Poznańskiego ZOO), narciarza zjeżdżającego z pobliskiego stoku, roztańczoną aktorkę z ulicznego teatru czy parę kanadyjkarzy. Wszystkie postacie i figury pokryto taflami szkła, na których nadrukowano hasła w sposób oczywisty kojarzące się z Maltą – na przykład woda, powietrze, świeżość.
– Od początku budowy Galerii Malta chcieliśmy, by obiekt ten – będący kluczową inwestycją Neinver w Polsce – stał się ważnym i rozpoznawalnym punktem na mapie Poznania, a także integralną częścią poznańskiej Malty. Umieszczając na fasadzie budynku elementy dla niej charakterystyczne chcieliśmy raz jeszcze podkreślić nasze zaangażowanie i powiązanie z tym wyjątkowym miejscem – mówi Barbara Topolska, dyrektor generalna Neinver w Polsce.
Na fasadzie galerii, której projekt powstał w poznańskiej Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich, a grafikę zaprojektowała pracownia DIAGRAM (również z Poznania), powstają trzy ogromne malowidła pokryte taflami szkła. Pierwsze z nich, umieszczone na części frontowej fasady od ulicy Abpa Antoniego Baraniaka, mierzy 60 x 24 m i jest największym z malowideł na fasadzie galerii. Na tej samej ścianie powstało również 115-metrowe malowidło o wysokości 12 m. Trzeci obraz, pokrywający fasadę Galerii Malta od ul. Katowickiej, mierzy 24 x 50 m.
Do wykonania konstrukcji wykorzystano prawie 1500 kwadratowych tafli ze szkła o boku wynoszącym półtora metra. Dzięki zamontowaniu półtora tysiąca energooszczędnych świetlówek do podświetlenia fasady, obiekt będzie widoczny nocą nawet z przeciwległego brzegu Jeziora Maltańskiego.
Prace przy fasadzie zakończą się w listopadzie. Równocześnie trwają prace przy budowie pieszej kładki nad ul. Abpa Antoniego Baraniaka, które zaplanowano do końca stycznia 2009 roku.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...