Fotografia wnętrz

Będzie skwer 4 Czerwca 1989

Skwer położony pomiędzy ul. Jana Pawła II a jeziorem Maltańskim będzie nosił nazwę 4 Czerwca 1989 r. Radni zdecydowali, że miejsce to upamiętni rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Nowe nazwy nadano też ulicom na Sołaczu, Strzeszynie, Winogradach i Krzesinach.
4 czerwca tego roku przypada 30. rocznica pierwszej tury częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Głosowanie przyniosło zwycięstwo opozycji zgromadzonej wokół Solidarności, które zapoczątkowało proces pokojowej transformacji i stało się symbolem – datą narodzin polskiej demokracji.

Autorami projektu uchwały, upamiętniającej 4 czerwca 1989 r. nazwą skweru są Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

– Data ta jest ważna dla nas wszystkich. W 1989 roku rozpoczęły się zasadnicze zmiany w Polsce. Rok później możliwe było wprowadzenie reformy, umożliwiające odbudowę samorządu terytorialnego – tłumaczył podczas sesji Grzegorz Ganowicz. – Proponowana lokalizacja wydaje się być najlepszym miejscem dla uczczenia tej wyjątkowej daty. W sąsiedztwie znajduje się jezioro Maltańskie, ul. Jana Pawła II, a z drugiej strony Kopiec Wolności.

Jak zwracają uwagę autorzy projektu, już w okresie rozbiorów Malta była najpopularniejszym miejscem wycieczkowym. Na prawym brzegu Warty znajdowało się wiele pamiątek świadczących o dawnej niezawisłości Polski. Po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy usypali na tym terenie Kopiec Wolności, który do dziś wpisany jest w miejski krajobraz.

Nowe nazwy zyskały też inne poznańskie ulice. Skwer położony w rejonie ulicy Nad Wierzbakiem i alei Wielkopolskiej zyskał imię Czesława Janickiego (polskiego naukowca, zootechnika, wykładowcy akademickiego). Dwóm drogom wewnętrznym odchodzącym od ul. Złotnickiej nadano nazwę ul. Golęczewskiej i ul. Cerekwickiej. Część ulicy Adama Wrzoska (na odcinku od ulicy Wincentego Witosa do Alei Solidarności) zmieniła patrona na Dobrego Pasterza (jaką nosiła w latach 1927 – 1972). Rondo łączące ulice: Garaszewo, Pokrzywno, Jarosławska i Nowotarska zyskało miano Krzesiny.

x

Zobasz także

Na Wzgórze Przemysła inaczej?

Czy powstanie nowe wejście na Wzgórze Przemysła od strony ul. 23 Lutego? W tej sprawie ...

Przebudują centrum miasta

Konsorcjum Tormel i Terlan zajmie się przebudową odcinka ulicy Święty Marcin pomiędzy Ratajczaka i Al. ...

Zielone dachy Poznania

Poznaniacy, chcący stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy, będą mogli liczyć na ...

Wielka płyta ma się dobrze

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu zbadał w ub. roku stan techniczny co dziesiątego wielkopłytowego ...

Los Ostrowa i Szyperskiej

Radni z Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji przyjrzeli się planom inwestycyjnym w rejonie ul. Szyperskiej ...