Ukraina

Budimex wybuduje Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii

Ofertę konsorcjum Budimex SA i Ferrovial Agroman SA Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wybrał jako najkorzystniejszą w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na budowę Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii. Prace rozpoczną się najpóźniej 20 dni od terminu podpisania umowy. Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii jest projektem inwestycyjnym całego środowiska naukowego Poznania jako centrum badań multidyscyplinarnych, które przez swoją działalność i wpływ na otoczenie gospodarcze będzie stanowić bardzo istotny element budowanej w Wielkopolsce regionalnej gospodarki opartej na wiedzy. Kompleks WCZT stanie w obrębie kampusu UAM na Morasku.

Innowacyjny rozwój gospodarczy Wielkopolski

– Idea utworzenia Centrum Zaawansowanych Technologii wpisuje się doskonale w strategię innowacyjnego rozwoju gospodarczego Wielkopolski. Właśnie w diagnozie Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski opracowanej z inicjatywy Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM wykazano ponadprzeciętny potencjał badawczo-rozwojowy ośrodka poznańskiego – stwierdza prof. dr hab. Bogdan Marciniec, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii. – Koncepcja WCZT Poznań – Materiały i Biomateriały osadzona w realiach regionu jest ogromną szansą wyzwolenia tego potencjału dla dobra miasta, regionu i kraju. Jej podstawą jest integracja działających i koordynowanych w Poznaniu trzech Centrów Zaawansowanych Technologii wyłonionych w 2004 roku w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez MNiSW.
Projekt „Budowa i wyposażenie Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu” został uwzględniony w Indykatywnej Liście Projektów Kluczowych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 63 mln euro, a realizacja ma zakończyć się w 2013 roku.

Multidyscyplinarny ośrodek

Głównym celem WCZT jest stworzenie w Poznaniu multidyscyplinarnego ośrodka grupującego najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, skoncentrowanego na nowych materiałach i biomateriałach o wielostronnych zastosowaniach. Integracja całego środowiska poznańskiego pozwoli na stworzenie ośrodka badawczo-technologicznego o wysokiej randze międzynarodowej z perspektywą utworzenia w Poznaniu filii Europejskiego Instytutu Technologicznego.
Istotą multidyscyplinarnych działań tego ośrodka będzie opracowanie oryginalnych syntez chemikaliów, biochemikaliów i agrochemikaliów (tzw. fine chemicals), a także nowej generacji bio- i nanomateriałów oraz ich prekursorów, a następnie opracowanie zaawansowanych technologii i biotechnologii ich wytwarzania z przeznaczeniem dla optoelektroniki, ceramiki, medycyny, rolnictwa oraz wielu innych dziedzin przemysłu i techniki. Celem tych badań jest również stworzenie podstaw technologicznych dla szeregu zastosowań chemii bioorganicznej, biologii molekularnej i biotechnologii w szeroko pojętej ochronie zdrowia (tj. molekularnej i komórkowej terapii i diagnostyce medycznej), a także dla zastosowań agrotechnicznych i w przemyśle spożywczym (testy DNA w uprawie roślin i hodowli zwierząt, dodatki do żywności i pasz, biodegradowalne opakowania itp.).

WCZT składać się będzie z 4 zasadniczych części: Centrum Technologii Biomedycznej wraz ze Zwierzętarnią, Centrum Biotechnologii Przemysłowej wraz ze Szklarnią, Centrum Technologii Chemicznych oraz Centrum Badań Materiałowych wraz z Regionalnym Laboratorium Aparatury Unikatowej. Laboratorium to będzie dysponowało wysoko wyspecjalizowaną aparaturą do dyspozycji środowiska naukowego oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Centra te będą połączone z zapleczem naukowo-technicznym zapewniającym sprawną logistykę, w skład którego wejdzie również Centrum Transferu Technologii.

Misja centrum

Misją tak skonstruowanego multidyscyplinarnego centrum jest realizacja dużych projektów naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych zarówno we współpracy w ramach platform technologicznych i programów ramowych UE, jak i przede wszystkim realizacja programów strategicznych koordynowanych i zarządzanych przez powołane Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Przewiduje się, że w centrum znajdzie pracę ponad dwustu pracowników badawczych zatrudnionych na etatach kontraktowych, a pochodzących z grona najzdolniejszych absolwentów studiów doktoranckich i pracowników naukowych, przede wszystkim poznańskich uczelni i instytutów naukowych.
WCZT stwarza więc ogromną szansę w szczególności dla młodej i średniej generacji polskich naukowców, którzy znajdą warunki pracy w Poznaniu umożliwiające osiągnięcia w skali światowej. WCZT będzie współpracować z ośrodkami badawczo-rozwojowymi polskich i europejskich koncernów, ale kluczową rolę w transferze i komercjalizacji technologii powinien spełniać zlokalizowany w jego pobliżu Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM wraz z zespołem inkubatorów dla innowacyjnych firm typu spin-off – koniecznego ogniwa dla efektywnego transferu technologii nowych materiałów do praktyki, w szczególności do parków technologiczno-przemysłowych oraz dla przemysłu typu high-tech.
– WCZT jest konsorcjum otwartym na udział innych uczelni i instytutów naukowych i badawczo-rozwojowych z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, reprezentujących wysoki poziom badań w obszarze syntez i technologii materiałów i biomateriałów, których zastosowanie będzie podstawą realizacji wyzwań zdefiniowanych dla nauki w Programie Operacyjnym „Innowacyjna Gospodarka” – deklaruje prof. Marciniec. – Wydaje się, że tak zaprojektowana „nauka przyszłości” ma wreszcie ogromne szanse realizować swoją misję na światowym poziomie w oparciu o najnowsze technologie z dziedzin kluczowych dla wspierania zrównoważonego rozwoju regionu i kraju – dodaje przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...