Ukraina

Budynki uczelni w większości dobre

W ostatnim kwartale 2009 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania przeprowadził trzeci już etap kontroli budynków oświaty i nauki, obejmujący budynki, w których znajdują się wyższe uczelnie. W ramach tej kontroli sprawdzono sposób utrzymania i stan techniczny 40 budynków dydaktycznych, biurowych, laboratoryjnych oraz jednej sali koncertowej.
Wyniki kontroli stanu technicznego budynków szkół wyższych są następujące:
– 4 budynki były w bardzo dobrym stanie technicznym,
– 24 budynki były w dobrym stanie technicznym,
– 8 budynków było w dostatecznym stanie technicznym,
– 4 budynki były w nieodpowiednim stanie technicznym.
Do najczęściej powtarzających się usterek należały:
– ubytki, odparzenia bądź spękania tynków na elewacjach,
– zacieki i zawilgocenia na ścianach i sufitach,
– uszkodzone elementy balustrad schodów,
– uszkodzone nawierzchnie dziedzińców,
– niesprawna wentylacja w pomieszczeniach dydaktycznych,
– uszkodzone schody zewnętrzne i wewnętrzne,
– brak konserwacji stolarki okiennej,
– nieodpowiedni stan techniczny opasek wokół budynków,
– ubytki cegieł i zacieki wody na elewacjach.
W budynkach, których stan techniczny oceniono jako dostateczny bądź nieodpowiedni inspektorzy stwierdzili wiele rażących nieprawidłowości, a wśród nich:
– miejscowe spękania ścian, stropów i gzymsów,
– brak wentylacji w pomieszczeniach dydaktycznych,
– uszkodzone płyty balkonowe, w tym korozja zbrojenia płyt oraz stalowych elementów balkonów i logii,
– skorodowanie oraz niedrożność rynien i rur spustowych,
– zły stan kominów i pokrycia dachów.
– W odniesieniu do sposobu wykonywania przez zarządców obowiązku polegającego na przeprowadzaniu okresowych przeglądów stanu technicznego budynków należy stwierdzić, że bardzo często jest on bagatelizowany. Przede wszystkim dotyczy to braku przeglądów tych obiektów, do których mieliśmy najwięcej zastrzeżeń co do ich stanu technicznego. A nieprawidłowości te, to w szczególności: nieprzeprowadzanie wszystkich przeglądów rocznych, które powinny obejmować. Należy do nich sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych, instalacji gazowych oraz elementów budynków narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektów, a w zakresie przeglądów pięcioletnich – sprawdzenie przydatności całego obiektu budowlanego do użytkowania oraz sprawności instalacji elektrycznej i piorunochronnej – stwierdza Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla Poznania. – Protokóły z przeglądów stanu technicznego bardzo często nie zawierały żadnych wniosków, ani zaleceń. Bardzo rzadko stwierdzaliśmy wykonanie wszystkich, wymaganych przez prawo budowlane, przeglądów oraz prawidłowość prowadzenia książki obiektu budowlanego.
Podsumowując wyniki przeprowadzonych przez poznański nadzór budowlany kontroli należy stwierdzić, że 30 proc. skontrolowanych budynków szkół wyższych znajdowało się w dostatecznym lub nieodpowiednim stanie technicznym.
Pomimo, iż inspektorzy nie stwierdzili konieczności wyłączenia jakiegokolwiek budynku z użytkowania, to dalsza zwłoka zarządców w przystąpieniu do niezbędnych robót remontowych może spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników tych budynków.
W odniesieniu do obiektów, których stan techniczny oceniono jako nieodpowiedni zostaną wszczęte postępowania administracyjne, zmierzające do usunięcia wszystkich, stwierdzonych w toku kontroli, nieprawidłowości. Natomiast w odniesieniu do budynków, co do których inspektorzy wydali zalecenia w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych – w każdym z takich przypadków sprawdzą, czy zostały one wykonane.
Inspektorzy nadzoru budowlanego w Poznaniu w 2008 r. przystąpili do kompleksowej kontroli sposobu utrzymania i stanu technicznego budynków oświaty i nauki. Kontrolę tę rozpoczęto od budynków, w których swoje siedziby mają przedszkola i szkoły podstawowe. Wyniki tej kontroli były złe. Natomiast w pierwszej połowie 2009 r. skontrolowano budynki, w których mieszczą się szkoły średnie.
Szczegółowe wyniki kontroli sposobu utrzymania i stanu technicznego wszystkich skontrolowanych budynków, w których swą siedzibę mają wyższe uczelnie umieszczone są na stronie internetowej www.pinb.poznan.pl.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...