Ukraina

CEUE oficjalnie otwarte

Elektronicznym przecięciem wstęgi zainaugurowano oficjalnie działalność Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przy ul. Towarowej. Uroczystość rozpoczęła zarazem VII Dni UEP organizowane od czasu przemianowania dawniejszej Akademii w Uniwersytet Ekonomiczny. Faktycznie zajęcia przy Towarowej odbywają się od kilku tygodni.
– Ten nowoczesny obiekt ma służyć kształceniu na najwyższym poziomie zgodnie z wymogami zmieniającej się gospodarki nastawionej na e-usługi, technologie komunikacyjne – podkreślił prof. Marian Gorynia, rektor UEP. Zgodnie z hasłem tegorocznych dni „programujmy przyszłość NASZĄ” uczelnia potrzebuje nowoczesnego obiektu dydaktycznego i nowoczesnego sprzętu, w który został on wyposażony.
Inwestycja o wartości prawie 60 mln złotych została dofinansowana z funduszy unijnych kwotą 35,8 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia, uchwałą zarządu województwa wielkopolskiego, znalazła się w wykazie Projektów Kluczowych dla Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Poza wyrażeniem wdzięczności wojewódzkim władzom samorządowym za decyzję przyznania dofinansowania rektor Gorynia dziękował również wojewodzie za sprzyjające inwestycji decyzje administracyjne oraz władzom Poznania za przekazanie przed laty działki pod budowę.
– Ta inwestycja jest wzorcem dobrej realizacji – tak rektor uczelni komplementował wykonawców, konsorcjum poznańskich firm Budopol i Agrobex za dobrze zagospodarowane pieniądze oraz zespół projektowy architekta Mariana Urbańskiego.
– Ten projekt był mocno zagrożony – zaznaczył marszałek Marek Woźniak przypominając, że nie miał on szczęścia uzyskać dofinansowania unijnego z puli ministerialnej. Także w zarządzie województwa były opory przed wpisaniem inwestycji na listę WRPO, gdyż wątpiono czy uczelnia będzie w stanie go zrealizować. Wątpliwości te udało się jednak rozwiać, a Senat UEP zdecydował o zaciągnięciu kredytu na budowę.
– Dzięki temu jest obiekt, który mam nadzieję będzie służył studentom i uczelni. Bez usług elektronicznych nie ma dziś gospodarki – podsumował marszałek Woźniak.
– Kolejny ważny obiekt powstał w Poznaniu dla ważnej uczelni. Wiemy jak ważna jest e-administracja, a dla niej potrzebujemy dobrze wykształconych absolwentów – to ocena wojewody Piotra Florka.
Prezydent Jacek Jaśkowiak podkreślił z kolei przeskok cywilizacyjny, jaki nastąpił na uczelni od czasów jego studiów. A to stawia wyzwanie władzom Poznania w kreowaniu takich warunków, aby absolwenci takich uczelni nie doznawali szoku cywilizacyjnego podejmując pracę w instytucjach miejskich. Prezydent nadmienił o rozmowach prowadzonych z poważnym inwestorem, który może potrzebować 2 tys. wysoko wyspecjalizowanych pracowników.
– I dla tych inwestorów potrzebne są tak właśnie wykształcone kadry – stwierdził Jacek Jaśkowiak.


Elektroniczna wstęga przecięta – rektor UEP prof. Marian Gorynia

Budynek dydaktyczny wraz z wyposażaniem przy ulicy Towarowej 55 powstał w odpowiedzi na zwiększającą się liczbę studentów oraz zapotrzebowanie na coraz bardziej nowoczesne sale. Znalazł w nim siedzibę Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej UEP z katedrami: Ekonomii Matematycznej, Informatyki Ekonomicznej, Logistyki Międzynarodowej, Technologii Informacyjnych.
W części nadziemnej zaplanowano 26 sal dydaktycznych (3 sale audytoryjne, 12 sal wykładowych i 11 laboratoriów komputerowych) oraz 41 sal seminaryjno-konsultacyjnych. W części podziemnej znajduje się dwukondygnacyjny garaż zamknięty dla 103 samochodów oraz pomieszczenia techniczne.
– Syndromem naszych czasów jest rewolucja elektroniczna. Mamy do czynienia z przeogromnym wpływem informatyki na nasze życie. Na tym wydziale następuje styk ekonomii, informatyki i matematyki – podsumował prof. Emil Panek, dziekan wydziału, który kilkanaście lat temu będąc rektorem ówczesnej Akademii Ekonomicznej przygotował program rozbudowy jej bazy.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...