Finansowanie pomostowe

Co z książeczkami mieszkaniowymi?

Milion Polaków wciąż posiada książeczki mieszkaniowe. Gdyby każdemu państwo miało zwrócić wkład wraz z premią gwarancyjną, musiałoby wypłacić 8 mld zł.

System książeczek mieszkaniowych, czyli gromadzenia wkładu własnego na mieszkanie, wprowadzony został w latach 50. – przypomina „Gazeta Wyborcza”. Zakładali je rodzice dzieciom, młodzi małżonkowie, a nawet starsi.

Zobacz: Ponad milion Polaków nie może odzyskać pieniędzy z książeczek mieszkaniowych. Absurdalne przepisy

Miały być pewną inwestycją w przyszłość. Okazały się – jak mówi „Wyborczej” Andrzej Kubasiak, prezes Krajowego Stowarzyszenia Posiadaczy Książeczek Mieszkaniowych PKO BP – największym przekrętem w historii Polski.

Sam jest posiadaczem 3 książeczek. Wpłacił na nie w sumie około 210 tys. zł. Dziś PKO BP wyliczył, że jego wkład we własną książeczkę wart jest 6,23 zł, a córek odpowiednio 6,21 zł i 6,19 zł. – czytamy w dzienniku.

Winna temu była inflacja pod koniec lat 80. Jak pisze „Wyborcza”, waloryzacja depozytów bankowych nie objęła książeczek mieszkaniowych w PKO. Ich właściciele zyskali jedynie prawo do rekompensat w postaci premii gwarancyjnej. A i tu nie każdy ma możliwość jej otrzymania, bo pieniądze mogą jedynie być wykorzystane na ściśle określone inwestycje – jest ich 12 – o czym więcej przeczytasz w money.pl.

Jeszcze w 2015 r. PiS obiecywał oddanie pieniędzy posiadaczom książeczek. Złożył nawet do TK wniosek, ale po wygranych wyborach go wycofał – wskazuje „Wyborcza”. Jak pisaliśmy w money.pl, u premiera obiecał interweniować rzecznik Praw Obywatelskich.

Obecnie, tuż przed jesiennymi wyborami rząd znów wraca do kwestii książeczek, ale zmiany dotyczą jedynie rozszerzenia listy inwestycji, na które może być wypłacana premia gwarancyjna – czytamy w dzienniku.

x

Zobasz także

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych ...

Pszczoły ratują miasta

W ostatnich latach coraz więcej pasiek powstaje w miastach, na dachach budynków. W niektórych metropoliach ...

Nowela ustawy śmieciowej

Od dwóch do czterech razy więcej zapłacą, ci, którzy nie segregują odpadów – zakłada uchwalona ...

Biurowce jak dzieła sztuki

Dzieła sztuki to nie tylko przedmioty, które możemy znaleźć na wystawie w muzeum lub galerii. ...

Poznańska Ściana Zachodnia

Kapituła najwyżej oceniła projekt wykonany przez dwuosobowy zespół studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Konkurs, którego ...