Ukraina

Coraz bliżej do zajezdni na Franowie

Przetarg na budowę nowej zajezdni tramwajowej na poznańskim Franowie już się zakończył, a wczoraj po południu sfinalizowane zostały przygotowania do zapewnienia gruntów pod jej budowę. MPK Poznań i PKP SA podpisały akt notarialny dotyczący gruntów, na których powstanie nowy obiekt. – Już od kilku lat staraliśmy się o pozyskanie gruntów na Franowie pod budowę nowej zajezdni na poznańskim Franowie – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań.
Niezbędny dla tej inwestycji kawałek ziemi o powierzchni 3,7 hektara między ul. Folwarczną a terenami Kompanii Piwowarskiej należał do PKP SA. Była to część kolejowej stacji przeładunkowej, która nie była używana do obsługi ruchu kolejowego. PKP zdecydowało o sprzedaży tej nieruchomości. Zgodnie z wymogiem zbywania nieruchomości kolejowych w trybie przetargu, PKP SA przeprowadziły ustną licytację na sprzedaż nieruchomości. Minister infrastruktury wydał zgodę na dokonanie transakcji i można było przystąpić do podpisania aktu notarialnego.
– Ta transakcja to przykład dobrej współpracy między PKP a MPK – stwierdza Grzegorz Tomaszewski, dyrektor poznańskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA.
Nowa zajezdnia zapewni miejsce dla 150 tramwajów. Obszar obiektu, który sięga 17 hektarów przekroczy powierzchnię wszystkich dotychczas istniejących w Poznaniu zajezdni tramwajowych. Na jej terenie będzie trzeba ułożyć 330 zwrotnic (439 jest w całym mieście) i prawie 13 km torów. Nowy obiekt przejmie działalność zajezdni przy ul. Madalińskiego i ul. Gajowej oraz umożliwi likwidację torów odstawczych przy ul. Budziszyńskiej. Nowa zajezdnia stanowić będzie imponujący obiekt, a jej koncepcja równa do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w Europie.
W postępowaniu przetargowym MPK wybrało najkorzystniejszą ofertę złożoną przez Elektrobudowę z Katowic i Zakład Usług Elektrotechnicznych z Krakowa (ten drugi uczestniczy także w budowie trasy tramwajowej do Franowa). Oferta opiewa na 208 mln zł i jest znacznie tańsza od założeń kosztorysowych. Obecnie trwa jeszcze postępowanie kontrolne.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...