Ukraina

Czy tarasy dorównują polskim ogródkom działkowym?

Polacy lubią spędzać wolny czas w ogrodzie lub na działce. Do niedawna własny ogródek był opcją zarezerwowaną jedynie dla posiadaczy domków poza miastem. W ostatnich latach deweloperzy zauważyli, że popularność tego rodzaju wypoczynku nie maleje. Dlatego coraz częściej możemy spotkać mieszkania w nowych inwestycjach z wydzielonymi ogródkami, czy dużymi tarasami. Czy takie rozwiązania dorównują popularnym polskim ogródkom działkowym?

Nie ma wątpliwości, że dla Polaków jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu jest własna działka. Początków fenomenu ogródków działkowych trzeba doszukiwać się jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Jednak obecnie większość polskich miast nie uwzględnia działek ROD w planach zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że przyszłość tych miejsc jest niejasna i może je czekać likwidacja. Według danych Polskiego Związku Działkowców w takiej sytuacji znajduje się obecnie około 276 tysięcy ogródków działkowych w całej Polsce.

Należy też zwrócić uwagę, że większość właścicieli działek w miastach to osoby powyżej 50. roku życia. Dla młodszych Polaków takie rozwiązanie nie wydaje się atrakcyjne, jednak nie zmienia to faktu, że lubią spędzać wolny czas w podobny sposób. Zauważyli to deweloperzy, którzy coraz częściej w nowych inwestycjach w centrach miast decydują się projektować większe balkony, czy tarasy, a nierzadko również ogrody przy mieszkaniach parterowych.

Młodzi klienci często pytają o mieszkania z tarasami, czy wydzielonymi ogródkami. To trend, który obserwujemy od kilku lat i jest kwestią zmieniającego się stylu życia. Cały czas marzymy o własnym, zielonym miejscu do wypoczynku, ale nie chcemy tracić czasu, by do niego dojechać. Dlatego w nowych inwestycjach każde mieszkanie ma balkon lub loggię, a mieszkania na paterze także wydzielone ogródki. Dla naszych klientów to głównie miejsce do relaksu. To rozwiązania, które zastosowaliśmy już w kilku ostatnich inwestycjach i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pięknie zagospodarowane przez użytkowników, z meblami ogrodowymi, kwitnącymi kwiatami i tujami w donicach, stanowią ozdobę osiedla. To też miejsce codziennego rodzinnego relaksu na świeżym powietrzu, szczególnie cenione przez rodziców malutkich dzieci, które mogą spędzić tu czas we własnej ogrodowej piaskownicy, czy w dziecięcym basenie – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej.

Takie przestrzenie są często dobrym miejscem do letnich spotkań ze znajomymi, czy nawet organizacji małych imprez. Mieszkania z przynależnym ogródkiem często stają się też dobrą alternatywą dla młodych rodzin z dziećmi, które jeszcze do niedawna wolały domek na przedmieściach. W tym przypadku górę biorą kwestie lokalizacyjne – mieszkanie w centrum lub dobrze z nim skomunikowane, z ogródkiem bądź dużym tarasem będzie bardziej atrakcyjne niż dom poza miastem. Jednak deweloper nie zawsze może pozwolić sobie na budowę ogródków przy mieszkaniach parterowych.

W takich sytuacjach najczęściej decydujemy się na projektowanie większych tarasów i balkonów. W naszej inwestycji na osiedlu Batorego w Poznaniu bardzo dużą popularnością cieszyły się także mieszkania z dostępem do tarasu na dachu. Nierzadko w przypadku większych mieszkań decydujemy się na zaprojektowanie dwóch balkonów. Klienci lubią takie rozwiązania, bo mogą wtedy zagospodarować dwie takie same przestrzenie w zupełnie inny sposób – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz.

Polacy coraz częściej decydują się na spędzanie wolnego czasu latem właśnie w takich miejscach. Dlatego też innym ważnym czynnikiem, mającym wpływ na decyzję o wyborze mieszkania jest lokalizacja. Nie chodzi już tylko o dobre skomunikowanie z centrum, ale także o bliskość terenów zielonych. W miastach jak Poznań popularnością cieszą się mieszkania w takich dzielnicach jak Piątkowo, czy Sołacz, których dużym atutem jest bliskość parków – rezerwatu Żurawiniec i parku Sołackiego.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...