Ukraina

Czyste słupy po raz drugi

Zmniejszenie chaosu reklamowego, usuwanie nielegalnych reklam, porządkowanie przestrzeni wokól jednostek miejskich, opracowywanie kodeksu krajobrazowego oraz ponowna akcja ,,Czyste słupy” to działania władz Poznania w ostatnich miesiącach, aby miasto było piękniejsze.

W sobotę, 18 czerwca po raz kolejny oczyścimy słupy trakcyjne z nielegalnych i szpecących plakatów. Ponownie spotkamy się w centrum, gdzie plakaciarze działają najczęściej – tym razem będziemy oczyszczać słupy przy ul. Podgórnej. Kampania „Czyste słupy” to element działań zmierzających do poprawy wizerunku i przywrócenia porządku w Poznaniu.
Kampania „Czyste słupy”, mająca uświadamiać, że reklamy na miejskiej infrastrukturze są nielegalne, a ich usuwanie sporo kosztuje, została zainicjowana przez Urząd Miasta Poznania oraz miejskie jednostki i spółki w ubiegłym roku.
Wielkie porządki rozpoczęto na pl. Wolności – oczyszczone zostały także słupy przy ul. 27 Grudnia i Fredry. Poznaniacy – aby upiększyć fragment miasta – poświęcili swój wolny czas i wspólnie zdzierali plakaty i myli słupy. Za to ZTM ponownie im dziękuje!
Następnie słupy zostały pomalowane, umieszczono na nich naklejki przypominające o zakazie plakatowania. Mimo drobnych incydentów, słupy przy pl. Wolności, ul. 27 Grudnia i Fredry są czyste do dziś.

– Czyszczenie połączone z renowacją słupów przełożyło się na zmniejszenie procederu nielegalnego oklejania plakatami urządzeń użyteczności publicznej – potwierdza Straż Miejska Miasta Poznania.
Choć wandale omijają odnowioną infrastrukturę, nadal niszczą słupy w innych częściach miasta. Od początku kampanii „Czyste słupy” pracownicy SMMP, którzy obserwują obraz z kamer monitoringu miejskiego ujawnili 130 przypadków nielegalnego plakatowania oraz malowania farbami tzw. tagów. Dzięki ich działaniom ukarano 142 osoby, w 4 przypadkach sprawy skierowano do sądu.
Chcąc, aby jak największa część Poznania została pozbawiona szpecących i nielegalnych reklam, w tym roku gospodarze miasta wraz z ZTM ponawiają akcję „Czyste słupy”. Tym razem oczyszczone zostaną słupy trakcyjne przy ulicy Podgórnej (od ul. Za Bramką do Al. Marcinkowskiego), a także przy fragmencie Al. Marcinkowskiego i Strzeleckiej – w sumie ponad 70 słupów. Tam nielegalne plakaty pojawiają się najczęściej.

Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którym wygląd miasta nie jest obojętny. Spotkają się w sobotę, 18 czerwca, o godz. 10.00 przy zbiegu ulic Podgórnej i Wrocławskiej.
Powstanie tam punkt informacyjny, w którym na poznaniaków czekać będą pracownicy miejskich jednostek. Pracownicy MPK, ZTM i ZDM zorganizują grupy, wskażą słup do czyszczenia, udostępnią szczotki, szpachle, wodę, a wreszcie – pomogą w czyszczeniu słupów. Akcja planowana jest w godzinach od 10.00 do 12.00.

Po oczyszczeniu słupy zostaną pomalowane oraz pojawią się na nich naklejki informujące o zakazie naklejania. Rejon zostanie objęty szczególnym monitoringiem, straż miejska – jak do tej pory – będzie nagłaśniać przypadki niszczenia infrastruktury miejskiej.

ZTM przypomina, że zgodnie z art. 63a Kodeksu Wykroczeń, każdemu, kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek, albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny.
Ale poprawianie przestrzeni miejskiej to też szereg działań w zakresie estetyki miasta. W ostatnich miesiącach nastąpiła rozbudowa i modyfikacja systemu informacji miejskiej, ograniczenie i korekta wyglądu elementów infrastruktury, aktualizacja katalogu mebli miejskich, czy określenie rozwiązań dla nawierzchni chodników. Zaprojektowano nowe wiaty przystankowe, które jako pierwsze staną na odremontowanej ul. Dąbrowskiego. Jak podkreśla Piotr Libicki, plastyk miejski natąpiła radykalna poprawa estetyki imprez organizowanych na Starym Rynku i placu Wolności oraz tonowanie i uspokajanie krzykliwej kolorystyki budynków miejskich i prywatnych. W tej sprawie miasto porozumiało się m.in. ze spółdzielnią ,,Osiedle Młodych”, czy z właścicielem Eurokiosków. Tworzone są nowe, przyjazne mieszkańcom przestrzenie miejskie.

W estetyce miejskiej niezwykle istotna jest kwestia rozmieszczania reklam i szyldów. Następuje zatem likwidacja i porządkowanie reklam oraz określanie zasad ich obecności w przestrzeni miasta. Od czasu wejścia w życie w ubiegłym roku tzw. ustawy krajobrazowej w Poznaniu usunięto kilkadziesiąt nośników reklam. Władze miasta zaczęły od nieruchomości należących do samorządu. Plastyk miejski przygotował także 7 sposobów na ładny szyld.
Miasto jest w trakcie przygotowania tzw. „uchwały reklamowej”, czyli kodeksu reklamowo-przestrzennego. Do tej pory w kwietniu odbyło się spotkanie zainicjowane przez wiceprezydenta Macieja Wudarskiego z przedstawicielami jednostek miejskich mających związek z kwestiami reklamowymi i przyszłymi pracami nad kodeksem reklamowo-przestrzennym. Powołano w ramach Wydziału Urbanistyki i Architektury 10-osobowego zespół roboczy przygotowujący projekt kodeksu reklamowo-przestrzennego pod przewodnictwem pełnomocnika prezydenta ds. estetyki wizerunku miasta. Wkrótce nastąpić ma powołanie zarządzeniem prezydenta zespołu konsultacyjnego ds. kodeksu reklamowo-przestrzennegoz udziałem wybranych jednostek miejskich. Do wiosny przyszłego roku wypracowany ma być projekt uchwały, po czym nastąpią konsultacje społeczne. Jej przyjęcie przewidywane jest w styczniu 2018 r.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...