Ukraina

Debata o Dolnej Wildzie

Park, hala sportowa, czy zabudowa mieszkalna i usługowa z halą targową? Władze Poznania organizują debatę publiczną o sposobie zagospodarowania stadionu im. E. Szyca i sąsiedniego terenu przy Dolnej Wildzie. W piątek 25 maja o godzinie 15.30 w Liceum Ogólnokształcącym nr VI im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się debata poświęcona przyszłości dawnego stadionu im. Edmunda Szyca na Dolnej Wildzie.
– To bardzo ważny problem w mieście, bo jest to miejsce, które od 20 lat zmienia się na gorsze, ulega degradacji. Ważne jest więc, aby w kręgach samorządowych wydyskutować jak on powinien się rozwijać – stwierdza prezydent Ryszard Grobelny.
Sprawa jest konfliktowa, bo ścierają się różne pomysły, propozycje i interesy i trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie.
– Procesy muszą odpowiadać na oczekiwania lokalnej społeczności i to powinno się odbyć na publicznej debacie – podkreśla prezydent. – Nie zdejmuje to odpowiedzialności z decydentów, którzy przygotowują dokumenty planistyczne. Ale ja chciałbym się do tych wskazówek dostosować i będę poważnie brał je pod uwagę – deklaruje Grobelny.
Większość terenu jest własnością miasta, a niewielki fragment w rękach prywatnych. Sam stadion Szyca jest w wieczystym użytkowaniu prywatnej spółki, która chciałaby go zagospodarować w sposób komercyjny. To jednak jest niezgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania, które lokuje tu usługi sportowe w zieleni. Swoje interesy mają kupcy z sąsiedniego bazaru, zaś prywatni inwestorzy chcieliby tu zbudować domy. Sprzeciwiają się temu obrońcy południowego klina zieleni, w którym leży obszar.
Miasto przygotowało jako propozycje wyjściowe do debaty cztery warianty zagospodarowania.
Wariant pierwszy to park na obszarze nieczynnego stadionu bez budynków kubaturowych, o nawiązującym do niego kształcie. Druga propozycja to obiekt sportowy o wysokości do 20 m typu okrągłej hali na 12 tys. widzów ulokowanej w zieleni. Te dwa warianty zgodne są z zapisami w studium zagospodarowania.


Jeden z wariantów zakłada budowę hali sportowej podobnej do Ergo Areny w Gdańsku

Realizacja jednego z dwóch kolejnych wymagałaby już jego zmiany. Trzeci wariant zakłada zabudowę mieszkaniowo-usługową. Usługi typu hotele, biura, hala targowa, czy również obiekt sportowy przewiduje się przy Dolnej Wildzie, zaś w głębi terenu – mieszkania. Ostatni wariant to budownictwo mieszkaniowe z handlem i usługami w dolnych kondygnacjach.
We wszystkich wariantach przewiduje się szeroki pas zieleni wzdłuż Dolnej Wildy, zaś w przypadku zabudowy kubaturowej – podziemne parkingi, bez możliwości lokowania ich na powierzchni (tam znajdzie się zieleń).
W ujęciu ekonomicznym wariant II oznacza największy wydatek dla miasta ponad 370 mln zł, zaś realizacja wariantu III – największy zysk dla miasta, gdyż wówczas miasto powinno potraktować swój teren komercyjnie. Pierwsze dwa warianty wymagałyby prawdopodobnie wykupu prywatnych terenów przez miasto.
Propozycje te zostaną przedstawione podczas debaty 25 maja, której celem jest zebranie opinii i oczekiwań na temat możliwych sposobów zagospodarowania tego terenu. Ta forma dialogu społecznego jest połączeniem debaty publicznej z badaniami społecznymi. W przygotowaniu wspomnianego materiału informacyjnego uczestniczą przedstawiciele władz, organizacje społeczne, instytucje naukowe oraz inni kluczowi dla tematu interesariusze.
Poznańska debata na temat zagospodarowania stadionu im. Edmunda Szyca składa się z 3 etapów:
– etap I – badanie ankietowe na reprezentatywnej próbie mieszkańców Poznania (550 osób) oraz mieszkańców Wildy (250 osób). Badanie pozwoli uzyskać opinie mieszkańców na temat sposobu zagospodarowania terenu. Spośród ankietowanych mieszkańców rekrutowana jest grupa 120 uczestników debaty, zgodnie z kryteriami losowo-kwotowego doboru próby.
– etap II – przygotowanie materiału informacyjnego dla mieszkańców. Materiał zawierać będzie informację o możliwych wariantach zagospodarowania terenu wraz z plusami i minusami każdego z wariantów. Do materiału dołączone są osobne stanowiska zainteresowanych stron (spółki Nowa Wilda/TK Development, Rady Osiedla Wilda oraz Stare Miasto, kupców z targowiska, czy Stowarzyszenia My Poznaniacy).
– etap III – debata z udziałem 120 mieszkańców Poznania.
Przebieg debaty zakłada: wystąpienie prezydenta Poznania prezentujące 4 warianty zagospodarowania terenu, wystąpienia zainteresowanych stron, dyskusję 120 uczestników debaty w grupach, rundę pytań i odpowiedzi oraz głosowanie nad wariantami zagospodarowania i wypełnienie kwestionariusza ankiety.
Jak podkreśla prezydent Grobelny przygotowane do prezentacji warianty są tylko jednymi z możliwych, a w toku dyskusji mogą urodzić się inne pomysły. Poza tym wybór określonego rozwiązania nie oznacza, że zostanie ono zrealizowane, a jeśli tak, to trudno określić ramy czasowe. Wyniki debaty nie są jednak wiążące prawnie – stanowią rekomendację dla prezydenta miasta oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Debacie w ,,Paderku” mogą przysłuchiwać się inni zainteresowani, ale bez prawa udziału w dyskusji.
Prezydent Grobelny poinformował również, iż planowane jest pod koniec kadencji dokonanie zmian w studium zagospodarowania, które obejmą m.in. Morasko i kilka innych rejonów miasta. Być może znajdą się wtedy wśród nich także tereny stadionu Szyca, jeśli będzie to uzasadnione.

Wszystkie materiały do dyskusji znaleźć można na:
http://www.poznan.pl/mim/main/debata-na-temat-stadionu-szyca,p,15574,23103.html

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...