Ukraina

Deweloper zniszczył młyn w Zielińcu: konserwator zawiadamia prokuraturę

Miejski konserwator zabytków przesłał do Prokuratury Rejonowej w Poznaniu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zniszczeniu zabytkowego, XIX-wiecznego młyna parowego w Antoninku-Zielińcu. Poinformował o tym fakcie również powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i wystąpił do inwestora o pilne zabezpieczenie pozostałych zachowanych fragmentów obiektu. Inwestorem jest Grupa Partner, realizująca projekt ,,Młyn nad Cybiną”. W zabytkowym młynie mają powstać lofty.
– W połowie lutego, w trakcie oględzin, pracownicy naszego biura stwierdzili, że rozebrane zostały w znacznej części mury obwodowe budynku dawnego młyna od strony południowo-zachodniej oraz północno-zachodniej. Tym samym zabytkowy obiekt przy ul. Sarniej 2 został bezpowrotnie zniszczony – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków w Poznaniu.
Tymczasem – zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi – młyn miał zostać zachowany i poddany kompleksowym zabiegom konserwatorskim i rewaloryzacyjnym. Młyn, który został wzniesiony w 1898 roku na miejscu wcześniejszego obiektu o tym samym przeznaczeniu, przez lata utrzymywał przemysłową tradycję tego miejsca.
– To przykład wysokiej jakości architektury przemysłowej końca XIX wieku, o oryginalnym wystroju dekoracyjnym elewacji. Jest świadkiem historii i elementem chronionego dziedzictwa przemysłowego naszego miasta. Został objęty ochroną konserwatorską w wykazie zabytków nieruchomych, wyznaczonych do ujęcia w gminnej ewidencji zabytków oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Zieliniec”, uchwalonym w 2010 roku – informuje miejska konserwator zabytków w Poznaniu.
W 2015 roku inwestor uzyskał uzgodnienie konserwatorskie oraz pozwolenie na budowę, a także na rewitalizację, adaptację i rozbudowę zespołu dawnego młyna. Koncepcja zakładała połączenie istniejącego zabytkowego budynku z nowoprojektowaną zabudową. Charakterystyczna bryła starego młyna i dekoracyjne elewacje miały zostać wyeksponowane. Sam obiekt poprzemysłowy miał zmienić funkcję, ale jego wyjątkowej architekturze miano przywrócić dawną świetność.
– To nie prawda, że deweloper miał zgodę na rozbiórkę konstrukcji młyna w tak rozległym zakresie. Takiej zgody nie było – odpowiada Joanna Bielawska-Pałczyńska na tłumaczenie dewelopera, że w pozwoleniu na budowę zawarta była zgoda na częściową rozbiórkę budynku.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...