Ukraina

Drugie życie Okrąglaka

Nowoczesne biura, eleganckie butiki oraz restauracje i taras widokowy na dachu taka przyszłość czeka symbol poznańskiego śródmieścia – Okrąglak. Rewitalizacja jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście powinna zakończyć się w 2010 roku.

Inwestor i nowy właściciel budynku Centrum Development&Investments kończy właśnie kompletowanie dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosku o pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Jeden z najważniejszych dokumentów, czyli zgoda Miejskiego Konserwatora Zabytków (Okrąglak w 2003 roku został wpisany do rejestru zabytków) został już wydany. Prace powinny ruszyć wiosną przyszłego roku.
Okrąglak wzniesiono w latach 1948-55. Mimo że powstał w okresie socrealizmu, uchodzi za wybitne dzieło architektoniczne polskiego modernizmu, nawiązujące do najlepszych światowych wzorców. Jego autorem jest warszawski architekt Marek Leykam.


Wybudowany w samym sercu miasta, przez dziesięciolecia pełnił funkcję popularnego domu towarowego. Wraz ze zmianą ustroju i rozwojem nowoczesnych centrów handlowych, handel w tym nietypowym, dziesięciokondygnacyjnym gmachu, stał się niewygodny i Okrąglak przez lata był prawie pusty. W międzyczasie sam budynek, stał się jednak ikoną Poznania i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów. By go zachować wywalczono dla niego nawet status zabytku. Gwarantuje to, że budynek można zmodernizować jednak zachowując jego charakterystyczną elewację.
Po remoncie budynek przede wszystkim odzyska całkowicie okrągły kształt, poprzez wyburzenie dodatkowej klatki schodowej, łączącej Okrąglak z budynkiem biurowym przy ul. Mielżyńskiego, a także likwidację zewnętrznych schodów pożarowych, które zostały dobudowane w późniejszych latach.
Inwestor zapewnia, że zachowana i odnowiona zostanie wewnętrzna, okrągła klatka schodowa z trzema biegami schodów, wraz z odtworzeniem jej oryginalnego wyglądu. Na parterze, planowane jest zlokalizowanie reprezentacyjnej recepcji dla biurowca.
Elewacja zewnętrzna Okrąglaka powróci do swojego pierwotnego wyglądu, poprzez przywrócenie koloru jasnoszarego betonu, oraz dużych okien bez poziomych podziałów. Powróci także charakterystyczna betonowa balustrada, zwieńczająca dach budynku.
Nowy Okrąglak stanie się przede wszystkim nowoczesnym biurowcem – osiem kondygnacji głównej części charakterystycznego walca zajmą powierzchnie biurowe – z uzupełniającą funkcją handlową i gastronomiczną w niższej części.
Okrąglak, jako budynek biurowy klasy „A”, będzie spełniał wszystkie wymogi nowoczesnego, inteligentnego budynku komercyjnego.
Także funkcje dodatkowe – butiki na parterze, dwupoziomowa restauracja na kondygnacjach -1 i -2, do której będzie prowadzić także osobne wejście bezpośrednio z ulicy 27 Grudnia – dopełnią obrazu nowego Okrąglaka, jako tętniącego życiem, atrakcyjnego miejsca spotkań poznaniaków – zapewnia Tomasz P. Chenczke, Prezes Zarządu Centrum Development&Investments.


Na ośmiu kondygnacjach w odnowionym Okrąglaku będzie do dyspozycji ponad 5,1 tys. m kw. nowoczesnych powierzchni biurowych, dodatkowo biura powstaną także w sąsiednim budynku przy ul. Mielżyńskiego (ok. 600 m kw.).
Za komercjalizację powierzchni w Okrąglaku odpowiada firma DTZ – międzynarodowy doradca z zakresu nieruchomości.
Do końca listopada główny budynek Okrąglaka opuścili już wszyscy dotychczasowi najemcy. W pierwszych miesiącach 2009 roku rozpoczną się już prace rozbiórkowe zewnętrznej klatki schodowej. Rozpoczęcie prac budowlanych samej inwestycji rewitalizacji planowane jest na połowę roku 2009, a zakończenie całości i otwarcie nowego Okrąglaka – rok później.
Koszt inwestycji szacowany jest na 20 mln euro.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...