Ukraina

DS Hanka w przebudowie

W kultowym Domu Studenckim UAM ,,Hanka” przy Al. Niepodległości w Poznaniu trwają prace związane z jego przebudową. Inwestycja obejmuje przebudowę wszystkich kondygnacji budynku, jego rozbudowę w rejonie sali absydowej od strony wschodniej oraz zagospodarowanie terenu. Jak opisuje biuro rzecznika UAM Dom Studencki „Hanka” to ważne miejsce w życiu studenckim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Poznania. To obiekt „kultowy”, który powstał w latach 1925-1929. Zaprojektowany został przez sławnego, poznańskiego architekta Rogera Sławskiego jako zaplecze socjalne dla studentów i kadry naukowej ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego. Oddany do użytku początkowo jako hotel dla gości PeWuKi (Powszechnej Wystawy Krajowej, 1929 r.), charakteryzuje się klasycznymi formami architektonicznymi (na zdjęciu poniżej). Budynek jest obiektem zabytkowym indywidualnie wpisanym do rejestru zabytków pod numerem A 255 decyzją z dnia 22 października 1984 roku.
Akademik od lat wymagał odrestaurowania. Poprzedni remont kapitalny miał miejsce w pierwszej połowie lat 70. ub. wieku. We wrześniu 2013 roku rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bronisław Marciniak zdecydował o ogłoszeniu konkursu na opracowanie projektu architektonicznego generalnego remontu Domu Studenckiego „Hanka” wraz z zagospodarowaniem otoczenia budynku. Łączna powierzchnia terenu objętego opracowaniem konkursowym wynosi 7059 m kw.

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu prawo do wykonania dokumentacji projektowej uzyskała pracownia projektowa Iron Tower Investment Paweł Wieczorkiewicz z Poznania.
Opracowanie pełnobranżowego projektu budowlanego i wykonawczego generalnego remontu Domu Studenckiego „Hanka” wraz z zagospodarowaniem terenu zostało ukończone w 2015 roku.
Opracowywana dokumentacja projektowa określa rozwiązania funkcjonalne budynku z uwzględnieniem założeń i powiązań technologicznych dla poszczególnych celów jego przeznaczenia, rozwiązań konstrukcyjnych, niezbędnych instalacji oraz uwarunkowania lokalizacyjne, warunki realizacyjne i ekonomiczne. Jednocześnie jest zgodna z ustaleniami merytorycznymi regulaminu konkursu, wytycznymi miejskiego konserwatora zabytków oraz inwestora.
Budynek Domu Studenckiego „Hanka” nadal będzie spełniać swoją dotychczasową funkcję mieszkalną z przeznaczeniem dla studentów UAM.
Opracowany projekt uwzględnia rozwiązania przestrzeni wielofunkcyjnych na parterze. Ponadto w budynku zaprojektowano stołówkę studencką wraz z kafeterią oraz pomieszczenia rekreacyjno-sportowe i administracyjne.
Część mieszkalna dla studentów zaprojektowana została zgodnie z obowiązującymi standardami (pokoje jedno- i dwu-osobowe z łazienkami i typu studio). Obiekt będzie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
DS „Hanka” to budynek czteroskrzydłowy, zamknięty w obrysie prostokąta o przedłużonych skrzydłach: południowym i północnym, o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej.
Inwestycja obejmuje przebudowę wszystkich kondygnacji budynku „Hanka” oraz jego rozbudowę w rejonie sali absydowej od strony wschodniej. Wokół budynku znajdzie się odpowiednia infrastruktura drogowo-parkingowa i dojścia piesze, dostosowane do prawidłowego funkcjonowania całego obiektu, uwzględniające maksymalne ograniczenie uciążliwości dla środowiska, w którym będzie funkcjonować. Na terenie inwestycji powstaną również zadaszenia dla postoju rowerów. Zmianie ulegnie lokalizacja czerpni terenowej oraz przebudowana zostanie część ogrodzenia od strony północnej.
Przewiduje się etapowanie realizacji zagospodarowania terenu polegające na późniejszym wykonaniu fragmentu nawierzchni utwardzonej od strony południowej budynku oraz wycince drzew wytypowanych. Użytkowanie obiektu będzie możliwe bez wykonania tych prac. Realizacja tychże robót jest technicznie możliwa przy normalnej eksploatacji obiektu i nie będzie zagrażać jego użytkownikom.
Pod koniec 2015 roku ogłoszono przetarg nieograniczony na wybór wykonawcy robót etapu I. W wyniku jego rozstrzygnięcia generalnym wykonawcą została Spółka Akcyjna SKANSKA. Zgodnie z zawartą umową rozpoczęcie robót budowlanych nastąpiło 21 marca 2016 r. Zakończenie realizacji inwestycji etapu I uzgodniono na 31 lipca 2017 r.
W efekcie remontu UAM uzyska 200 miejsc w pokojach: jednoosobowych – 106 pokoi (w tym 4 z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych) i dwuosobowych – 47 pokoi.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...