Dyrektywa budynkowa

Parlament Europejski przyjął nowelizację tzw. dyrektywy budynkowej. Zakłada ona m.in., że domy, z których ucieka najwięcej ciepła, mają przejść termomodernizację. Rzecznik resortu środowiska przyznał, że będą służyć do tego nie tylko dotacje, ale i kary.

Parlament Europejski przegłosował nowelizację dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (zwanej dyrektywą budynkową) 12 marca.

  • Główne cele tej nowelizacji to doprowadzenie do „zeroemisyjności budynków” oraz zmniejszenie zależności UE od importu kopalnych surowców energetycznych (w tym zwłaszcza gazu).
  • Nowe przepisy zakładają m.in. zmniejszenie zużycia energii przez budynki. Ma być to osiągnięte m.in. przez masową termomodernizację domów, które mają najgorsze parametry energetyczne (czyli takie, z których ucieka najwięcej ciepła, najmniej szczelne termicznie).
  • Nowelizacja dyrektywy budynkowej, przyjęta w ostatnich dniach przez Parlament Europejski, ma być odpowiedzią na dwa problemy. Pierwszy to fakt, że ogrzewanie budynków i podgrzewanie dla wody użytkowej odpowiada za ponad 30 proc. emisji gazów cieplarnianych. Zaś drugi to duże i niebezpieczne (co pokazał atak Rosji na Ukrainę) uzależnienie krajów UE od importu kopalnych surowców energetycznych, takich, jak gaz ziemny, węgiel czy ropa.
x

Zobasz także

Powrót Bamberki

Kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku przeszedł fachową renowację. Dzień po pręgierzu na swoje miejsce wróciła ...

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...