Ukraina

Ekologiczny dom

Segregacja śmieci, energooszczędność, ekologiczne jedzenie, a nawet ubrania. Działania eko są coraz bardziej popularne. Warto dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła, kolektorów i ogniw słonecznych, a może nawet udać się po ekologiczny kredyt hipoteczny? Do tej pory niewielu deweloperów i klientów zwracało uwagę na „zielony” aspekt nieruchomości. Wielu ludzi nie dostrzega nawet różnicy pomiędzy baterią a kolektorem słonecznym. Zamontowane na dachu wyglądają podobnie. Zarówno baterie jak i kolektory oszczędzają jednak energię. Różnica kryje się w działaniu: bateria zamienia energię słoneczną w elektryczną, a kolektor w cieplną – dzięki niemu można zrelaksować się w gorącej kąpieli.
Innym pojęciem, często wprowadzającym konsternację, jest rekuperacja. Budowa rekuperatora opiera się na zasadzie plecionki. Przewody „wypychające” powietrze z domu pomieszane są z rurkami doprowadzającymi świeże powietrze do pomieszczeń. Ciepło tych pierwszych ogrzewa drugie, a dzięki temu powietrze wprowadzane do pomieszczenia, już na starcie ma temperaturę pokojową.
Nowoczesne rozwiązania energooszczędne coraz częściej wykorzystują deweloperzy. Powstające na obrzeżach miast osiedla oprócz ładnych widoków oferują w standardzie budynków m. in. wspomnianą rekuperację. Na zlecenie kupującego nieruchomość dopasowuje się także do instalacji kolektorów, czy baterii słonecznych. Pojawiają się też zbiorniki na deszczówkę – zebraną wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu lub mycia samochodu.
Dom nie musi spełniać wszystkich wymogów ekologów, aby okazał się korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia portfela i środowiska. Wystarczy, że uwzględni kilka podstawowych zasad, a już będzie stanowił pozytywny punkt na mapie powstających zabudowań. Tych kilka „uwzględnionych zasad” wystarczy też, by nasz wysiłek został doceniony przez bankowców. Teraz również instytucje finansowe premiują troskę o środowisko naturalne.
Ekologiczny kredyt hipoteczny BOŚ Banku można wziąć na zakup, budowę lub remont domu czy mieszkania w budynku, w którym zostaną zastosowane rozwiązania pozwalające oszczędzać energię. Do nich należą właśnie baterie słoneczne, kolektory, pompy cieplne i rekuperatory. Kredyt można uzyskać również na nieruchomości ze statusem budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego. Szeroko stosowane określenie oznacza niskie zużycie energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem domu. Chodzi tu m.in. o energię wymaganą do oświetlenia przestrzeni, ogrzania pomieszczeń i wody. Jeśli te kryteria pokrywają się z charakterystyką wymarzonego domu, można liczyć na obniżkę marży kredytowej nawet o 2 p.p., która ostatecznie może wynieść zaledwie 1 p.p.
Kilka drobnych zmian w sposobie mieszkania jest już sporym ukłonem w stronę zieleni, czystej wody, atmosfery i… naszego portfela. A oszczędzając pieniądze chronimy także drzewa, bo przecież z czego się je robi?

Komentarz Mariusza Klimczaka, prezesa Banku Ochrony Środowiska

W ciągu ostatnich dwudziestu lat – zarówno na całym świecie jak i w Polsce – postrzeganie zielonej energii, walki o zachowanie natury w możliwie najbardziej pierwotnej postaci – zmieniło się diametralnie. Europejskim standardem są liczone w milionach euro inwestycje w supernowoczesne farmy wiatrowe, biogazownie. Energia słoneczna, do niedawna wykorzystywana tylko przez najbogatsze kraje o sprzyjającym klimacie, podbija kolejne rejony świata. Również w Polsce widać coraz większe zainteresowanie najnowszymi rozwiązaniami ekologicznymi. W ostatnich miesiącach mamy wręcz boom na kolektory słoneczne – tak wielkiego zainteresowania energią słoneczną nie było jeszcze nigdy wcześniej. Takie zmiany wyjątkowo cieszą, a jednocześnie są dla nas ogromnym i zarazem fascynującym wyzwaniem. Wspieranie „zielonych trendów” jest bowiem jednym z założeń działalności Banku Ochrony Środowiska.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...