Ukraina

Elektrociepłownia dla Konina

Prezydent Konina Kazimierz Pałasz, prezes Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” w Kleczewie Sławomir Mazurek oraz prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie Andrzej Chmielecki podpisali 23 lutego 2009 r. list intencyjny w sprawie budowy lokalnej elektrociepłowni, zapewniającej dostawy ciepła dla lewobrzeżnego Konina. To efekt trwających od kilku lat zamierzeń MPEC (miasto jest jego 100-procentowym właścicielem) zmiany sieci przesyłowych, które – jak mówi prezes Andrzej Chmielecki – „są przewymiarowane, w związku z czym straty ciepłą są nadmierne”. Dotychczas ciepło dla lewobrzeżnego Konina dostarcza Elektrownia Konin. Budowa lokalnej elektrociepłowni umożliwi restrukturyzację techniczną rurociągów w tej części miasta (zmniejszenie ich przekrojów do rzeczywistych potrzeb). Kopalnia włączy się w realizację inwestycji, bowiem jest zainteresowana wykorzystaniem posiadanych zasobów węgla brunatnego dla zapewnienia energii cieplnej dla społeczności Konina.
W podpisanym liście intencyjnym miasto zadeklarowało przekazanie KWB „Konin” albo spółce zależnej od kopalni w wieloletnią dzierżawę nieruchomości gruntowej (na co najmniej 20 lat), na której zostanie zlokalizowana elektrociepłownia. Wstępna lokalizacja przy ulicy Nadrzecznej nie koliduje z zabudową mieszkalną i jest położona przy węźle komunikacyjnym nowej obwodnicy miasta.
Kopalnia „Konin” deklaruje wybudowanie na tym terenie elektrociepłowni o mocy termicznej 20 MW (jej produktem ubocznym będzie energia elektryczna). Przyszły inwestor przewiduje też możliwość rozbudowy zakładu o 5 MW, jeśli zapotrzebowanie na energię wzrośnie. Elektrociepłownia opalana byłaby węglem brunatnym i biomasą pochodzącą m.in. z upraw na byłych odkrywkach. Koszt budowy prezes zarządu kopalni określił na powyżej 100 mln zł.
W czasie budowy elektrociepłowni przez kopalnię MPEC zmodernizuje sieć ciepłowniczą w Koninie lewobrzeżnym wraz z doprowadzeniem jej do przyszłej elektrociepłowni. Kopalnia zadeklarowała sposób ustalania cen sprzedaży ciepła dla MPEC. MPEC ze swej strony gwarantuje przez okres co najmniej 20 lat zakup ciepła z tej elektrociepłowni.
Termin realizacji całej inwestycji określono na 1 września 2012 r.
Wstępna koncepcja budowy elektrociepłowni dla lewobrzeżnego Konina – opracowana przez KWB „Konin” – zakłada, że przyszłe przedsiębiorstwo charakteryzować będzie wysokosprawna kogeneracja produkcji ciepła i energii elektrycznej, umożliwiająca uzyskanie tzw. czerwonego certyfikatu (przy minimum 75-procentowej sprawności energetycznej zakładu).
– Deklaracje zawarte w liście intencyjnym to wynik decyzji władz miasta, które zamiast budowy elektrociepłowni opalanej gazem, zamierzają zbudować zakład wykorzystujący miejscowe paliwo. Gdyby inne miasta chciały podobnie wykorzystać nasze możliwości, to my chętnie będziemy na ten temat rozmawiać. Cieszę się, że prezydent miasta życzliwie i szybko negocjował. Więcej – w duchu takiego zrozumienia i tak szybko nie rozmawiało nam się z innymi partnerami – powiedział prezes zarządu KWB „Konin” dr Sławomir Mazurek. Prezes Mazurek twierdzi, że niewielka ilość węgla potrzebnego dla elektrociepłowni w „starym” Koninie nie koliduje i nie wpłynie na skalę i zakres modernizacji bloków w Elektrowni Pątnów I, należącej do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA.
Zdaniem Andrzeja Chmieleckiego, prezesa MPEC zaproponowane przez kopalnię rozwiązanie jest najlepszym. Odbiorcy finalni nie będą więcej płacić za ciepło, a może mniej.
– Bardzo się cieszymy z podpisanego porozumienia, bo daje ono szanse na usunięcie – powiedziałbym – historycznych zaszłości w budowie sieci ciepłowniczej w Koninie – twierdzi z kolei Kazimierz Pałasz, prezydent Konina. – Sieć ta, szczególnie w lewobrzeżnym Koninie, jest za duża, straty ciepła są nadmierne. Dość powiedzieć, że obecne źródło energii, Elektrownia Konin, jest oddalona o kilkanaście kilometrów. Ponadto w sytuacji, gdy kopalnia skupi się na finansowaniu i budowie ciepłowni, my, samorząd miasta, będziemy w stanie pomagać naszej spółce MPEC w przebudowie sieci ciepłowniczej. I jeszcze jedno: elektrociepłownia będzie wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia. Mieszkańcy nie powinni się obawiać zanieczyszczania przez nią powietrza.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...