Ukraina

Jakie prefabrykaty dla M+

BBGK Architekci, Unihouse Oddział Unibep, Urba Architects i HM Inwest to zespoły zakwalifikowane do finału konkursu na projekt prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Konkurs ma wyłonić najlepszy system prefabrykacji dla programu Mieszkanie Plus.

    Pula nagród w konkursie wynosi 50 tysięcy złotych. Laureat głównej nagrody otrzyma zaproszenie do udziału z wolnej ręki w postępowaniu na przygotowanie pełnej dokumentacji prefabrykowanego osiedla.

    W ramach konkursu najpierw tworzone będą elementy; na ich bazie sekcje budynków; a dopiero na końcu powstanie finalny budynek. Uczestnicy konkursu muszą wskazać m.in. możliwe konfiguracje układów zabudowy, przyjmując różne ustawienia względem stron świata budynków klatkowych, korytarzowych, punktowych i galeriowych. Celem jest, by możliwie różnorodne budynki były realizowane z jak najmniejszej liczby typów powtarzalnych elementów.

     Sąd konkursowy, złożony z architektów, specjalistów od prefabrykacji, przedstawicieli świata nauki i członków zarządu spółki PFR Nieruchomości, oceniał przede wszystkim możliwość stworzenia na bazie projektu racjonalnego i ekonomicznego systemu prefabrykacji dla programu Mieszkanie Plus.

– Poziom nadesłanych w konkursie projektów był wyrównany – podkreślił Grzegorz Muszyński, członek zarządu PFR Nieruchomości. – Wszystkie prace rokują nadzieję na powstanie funkcjonalnych i ekonomicznych rozwiązań. Jednocześnie mamy do czynienia z różnorodnością sposobów podejścia do problemu prefabrykacji, dlatego dajemy szansę wszystkim zespołom, by rozwijały swoje pomysły w drugim etapie konkursu – dodał.

Osiedla z tzw. wielkiej płyty nastawione są na liczbę budowanych mieszkań. Z uwagi na popełnione wówczas błędy budownictwo to stało się synonimem anonimowej i monotonnej przestrzeni oraz niskiego standardu architektonicznego. Nowoczesna prefabrykacja w założeniach ma zaspokoić popyt na mieszkania przy zachowaniu wysokich standardów.

    Konkurs jest organizowany przez spółkę PRF Nieruchomości we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Wyniki poznamy 14 grudnia.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...