Ukraina

Kres użytkowania wieczystego?

Dobra wiadomość dla wielu właścicieli mieszkań i domów: w resorcie budownictwa ruszają prace nad projektem ustawy dotyczącym

przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Rząd po długim milczeniu powraca do tematu i wznawia działania. Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku 1,7 mln właścicieli mieszkań oraz domów uwłaszczą się z mocy prawa na gruntach pod blokami i nieruchomościami jednorodzinnymi. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje jednak zmianę niektórych warunków przekształcenia, m.in. zasad uiszczania opłaty przekształceniowej. Zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy udziały w gruntach pod blokami oraz prawo użytkowania wieczystego działek, na których stoją domy jednorodzinne, mają zostać z mocy prawa przekształcone we własność.

Przekształcenie będzie płatne. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych przez 20 lat będą wnosić opłatę przekształceniową. Aż 33 lata będą takie opłaty wnosić właściciele lokali użytkowych w blokach oraz garaży podziemnych. Opłatę będzie można wnieść jednorazowo. Większości użytkowników nie będzie jednak na nią stać. I dlatego resort rozważa wprowadzenie atrakcyjnych zasad jej zapłaty.

O ile reforma będzie korzystna dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach, o tyle dla samorządów oznacza koniec wpływów z opłat za użytkowanie wieczyste. Samorządowcy wskazują też, że przekazywanie przez gminy gruntów w użytkowanie wieczyste to tani sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców.

Źródlo:administrator24.info.pl

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...