Fotografia wnętrz

Leszno prosi premiera o pomoc

Pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w dwóch lokalnych firmach wysłał prezydent Leszna. Według informacji Łukasza Borowiaka, w najbliższym czasie pracę może w nich stracić 400 osób.

Jak poinformowała w środę Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna, prezydent w przesłanym piśmie wskazał, że jeśli dojdzie do zwolnień, z ich skutkami „ciężko będzie sobie poradzić”.

„Jako samorząd nie mamy możliwości bezpośredniego wpływu na decyzje, jakie podejmują właściciele działających na terenie naszego miasta przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich kilku dni dotarły do mnie informacje, że w dwóch firmach dojdzie do zwolnienia z pracy łącznie czterystu osób” – poinformował prezydent w piśmie do szefa rządu.

Łukasz Borowiak wskazał, że większość ze zwolnionych osób „zostanie najpewniej podopiecznymi Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie oraz leszczyńskiego MOPR, co w obecnej sytuacji stanowić będzie dodatkowe i poważne obciążenie dla tych instytucji – obciążenie, z którym ciężko będzie sobie poradzić”.

Prezydent Leszna podkreślił, że w związku z epidemią koronawirusa leszczyński samorząd podjął szereg działań mających pomoc przedsiębiorcom.

„Zadecydowaliśmy między innymi o zwolnieniach w podatkach lokalnych, czynszach pobieranych w lokalach komunalnych, skutecznie wnioskowaliśmy o środki, jakie trafią do przedsiębiorców za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy” – poinformował prezydent. Jak dodał, miasto przeanalizowało również swoje możliwości inwestycyjne, starając się dostosować je do obecnej sytuacji, i zdecydowało utrzymać wszystkie zaplanowane zadania.

Lucyna Gbiorczyk poinformowała, że kopię listu otrzyma także minister rodziny, pracy i pomocy społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła też, że prezydent Leszna liczy na zainteresowanie sprawą ze strony władz państwa.

x

Zobasz także

Pasieka społeczna nagrodzona

Nagrody Super Samorząd 2020 otrzymało siedem społeczności lokalnych – mieszkańców i władz. Zwycięskie samorządy i ...

Dofinansują animację w Zbąszynku

Marszałek Marek Woźniak podpisał umowę na dofinansowanie unijne projektu pn. „Utworzenie regionalnego ośrodka edukacji kulturalnej ...

Szybciej z Osieka do Wyrzyska

Zakończyła się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 242 na odcinku o długości 4,1 km w gminie ...

Impuls II dla Kolei Wielkopolskich

Nowoczesne szynobusy Impuls II już w Kolejach Wielkopolskich. Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział ...

Ratują zabytki w Gołańczy

Marszałek podpisał umowy: 10,4 mln zł unijnego wsparcia na pielęgnację dziedzictwa kulturowego w Gołańczy „Rewitalizacja ...