30. lat Samorządu

W środę, 27 maja przypada 30. rocznica pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborów samorządowych w powojennej Polsce. Zapoczątkowały one proces odrodzenia samorządu terytorialnego i dały lokalnym społecznościom możliwość decydowania o przyszłości swoich małych ojczyzn. Dzisiaj reforma samorządowa jest uznawana za jedno z największych osiągnięć III RP. Po upadku PRL wolne wybory samorządowe były pierwszym testem dla rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego.

Pierwszym krokiem do odbudowy samorządu w Polsce było uchwalenie przez Sejm Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym. Akt ten pozwolił zdecentralizować zarządzanie krajem, dzieląc administrację publiczną na rządową i samorządową. Podstawową jednostką tej ostatniej stały się gminy. Dzięki reformie otrzymały one zdolność administrowania swoim terytorium i samodzielność finansową, a społeczności lokalne uzyskały prawo głosu w sprawach bezpośrednio ich dotyczących.

– Po raz pierwszy – 30 lat temu – mogliśmy w całkowicie wolny sposób zadecydować o przyszłości miast, miasteczek i wsi. To święto samorządu, który jest fundamentem każdego demokratycznego państwa. Ostatnie trzy dekady to czas wielu przemian. Wystarczy, żebyśmy przypomnieli sobie, jak zmieniały się ulice Poznania, ale także szkoły, czy transport miejski. To samorząd realizuje wiele inwestycji publicznych takich jak domy kultury, teatry, biblioteki, czy pływalnie. Przez ten czas nauczyliśmy się nie tylko sprawnie wykorzystywać fundusze unijne, ale też współpracować z mieszkańcami. Dziś nie możemy sobie wyobrazić budowania lokalnych wspólnot bez wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego i włączania mieszkańców w proces podejmowania decyzji. Świętujmy, bo samorządność lokalna to wielkie osiągnięcie demokratycznej transformacji naszego kraju. Nic nie udało się w Polsce tak dobrze, jak właśnie samorządy- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Więcej na biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Listy wyborcze on line

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Osoby, które nie będą tego dnia przebywać w swoim ...

M.Woźniak dziękuje UE

Marek Woźniak: marszałek województwa wielkopolskiego: UE wyjdzie z kryzysu poobijana Bez instytucji unijnych nie poradzilibyśmy ...

Nie będę kandydować

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) zadeklarował, że nie zamierza startować w wyborach na prezydenta RP. ...

Zjawisko virga w Kiekrzu

Przesyłam zaobserwowane przeze mnie i sfotografowane zjawisko nad Jeziorem Kierskim – napisał do portalu epoznan.pl ...

Dzień Ziemi, czy pandemii?

22 kwietnia 1970 roku w USA po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. W Polsce obchody ...