Ukraina

Mały czynsz, więcej domów

Jeszcze w tym roku PFR Nieruchomości i Krajowy Zasób Nieruchomości mogą powołać pierwszą spółkę celową do budowy mieszkań na gruntach z zasobu KZN.

Obecnie w KZN znajdują się grunty, które umożliwiają zbudowanie ponad 60 tys. mieszkań (fot.shutterstock)

Dzięki nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości PFR Nieruchomości będzie mógł korzystać z gruntów KZN i rozpocząć na nich budowę mieszkań – powiedział prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.
Powołanie pierwszej spółki w tym celu może mieć miejsce jeszcze w tym roku – zaznaczył.
Dodał, że obecnie w KZN znajdują się grunty, które umożliwiają zbudowanie ponad 60 tys. mieszkań.

Prezes powiedział, że nowelizacja ustawy o KZN, która obecnie jest procedowana przez parlament, zawiera dwie ważne zmiany dla PFRN. „Z naszego punktu widzenia ta ustawa zawiera dwie kluczowe zmiany. Pierwsza to możliwość tworzenia przez Krajowy Zasób Nieruchomości spółek z podmiotami takimi jak my. Do tej pory KZN będąc w posiadaniu działki mógł z nimi zrobić stosunkowo niewiele. Albo sprzedać na przetargu, albo utworzyć spółkę z samorządem. Po nowelizacji otrzymamy możliwość tworzenia spółek z KZN i będziemy mogli korzystać z działek znajdujących się w zasobie KZN ” – stwierdził Barszcz.

„Myślę, że jeszcze w tym roku PFR Nieruchomości i Krajowy Zasób Nieruchomości mogą powołać pierwszą spółkę celową do realizacji inwestycji na gruntach z zasobu KZN” – powiedział Barszcz. Prezes wyjaśnił, że co do zasady każda inwestycja wspólnie z KZN będzie wymagała założenia oddzielnej spółki celowej.

„Druga ważna zmiana to podniesienie limitów dochodowych dopłat do czynszów, dzięki czemu zdecydowanie zwiększy się grupa osób, które będę mogły z tych dopłat skorzystać” – dodał.

Czytaj też: Nowe przepisy pomogą sprawniej realizować budowę mieszkań

Prezes Barszcz przypomniał, że dzięki nowelizacji dopłaty będą udzielane, jeśli średni miesięczny dochód nie przekroczy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS (wcześniej limit ten wynosił 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia GUS). Ponadto za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit ten zwiększany jest o 40 pkt. proc., a nie o 30 pkt proc. jak do tej pory. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 140 proc. przeciętnego wynagrodzenia wg GUS, a w przypadku trzyosobowego – 180 proc.

„Z założenia dopłaty te będą przysługiwały wyłącznie osobom, które będą wynajmowały mieszkania w ramach nowych inwestycji” – dodał. Przypomniał, że aby dana inwestycja została objęta dopłatami musi spełniać kilka warunków. „Po pierwsze musi zostać ona zasiedlona 12 miesięcy od wydania pozwolenia na użytkowanie, a po drugie – mieszkania muszą zostać zasiedlone w ramach naboru prowadzonego przez gminę w oparciu o ustalone przez nią kryteria” – powiedział Barszcz. Przypomniał, że w nowelizacji KZN proponuje się wydłużenie okresu pierwszego zasiedlenia mieszkań do 24 miesięcy.

Barszcz powiedział, że obecnie w KZN znajdują się grunty, które umożliwiają zbudowanie ponad 60 tys. mieszkań. „Dodatkowo PFRN dysponuje potencjałem do wybudowania około 50 tysięcy mieszkań, już 30 tys. z nich ma zapewnione finansowanie” – dodał.

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało już 867 mieszkań w Białej Podlaskiej, gminie Jarocin, Kępnie, Wałbrzychu i Gdyni. Trwa też budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach. W Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku pod koniec tego roku rozpocznie się nabór najemców.

Jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już ponad 100 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 złotych.

x

Zobasz także

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...

Portal Cen Mieszkań

Ceny transakcyjne mieszkań i domów jednorodzinnych zostaną udostępnione w Portalu Cen Mieszkań, przepisy w tej ...