Ładowarki emu.energy

Jak zakorkowany jest Poznań

Już po raz ósmy znany producent systemów nawigacji satelitarnych opublikował ranking najbardziej zakorkowanych miast globu – TomTom Traffic Index.

Korki to coraz większy problem /Zbyszek Kaczmarek /East News
Tym razem do zestawienia trafiły 403 miasta z 56 krajów reprezentujących sześć kontynentów. Wśród nich – i to w czołówce – możemy znaleźć również polskie aglomeracje… Raport bierze pod uwagę wiele składowych. Na pozycję danego miasta wpływa np. udział w sieci drogowej autostrad. Miasta uszeregowane zostały w oparciu o dane dotyczące płynności ruchu. Uwzględniają one, o ile czasu wydłuża się typowa, licząca 30 minut, podróż po danym mieście w popołudniowym lub porannym szczycie komunikacyjnym.

Tegorocznym zwycięzcą niechlubnego zestawienia został Bombaj (Indie). W stosunku do przeciętnego natężenia ruchu w godzinach szczytu tamtejsi kierowcy mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży aż o 65 proc. W porannym szczycie średni czas przejazdu wydłuża się o 24 minuty, w popołudniowym – o ponad pół godziny. Na podium klasyfikacji najbardziej zakorkowanych miast świata znajdziemy też: Bogotę (Kolumbia) i Limę (Peru). W pierwszej piątce uplasowały się ponadto: 4. Nowe Deli (Indie) oraz 5. Moskwa (Rosja).

Z geograficznego punktu widzenia najbardziej zakorkowanym kontynentem pozostaje Europa. Na 403 sklasyfikowane w zestawieniu miasta aż 229 to reprezentanci Starego Kontynentu. Wśród nich znalazło się również dwanaście polskich miast.

Oprócz liderującej w europejskim zestawieniu Moskwy największe korki w Europie czekają kierowców na drogach: Istambułu (Turcja), Bukaresztu (Rumunia), Sankt Petersburga (Rosja) i Kijowa (Ukraina).

W zestawieniu dziesięciu najbardziej zakorkowanych miast Starego Kontynentu znalazły się też – sklasyfikowana na 7. pozycji – Łódź (15. miejsce światowego rankingu) i 9. Kraków (26. miejsce światowego rankingu).

W przypadku Łodzi za najgorszy dzień pod względem korków uznano 16 marca. W Krakowie był to 18 grudnia 2018 roku. W obu przypadkach za najlepszy do jazdy dzień (najniższe natężenie korków) uznano 1 kwietnia (to nie żart).

Warto zauważyć, że mniejsze korki niż w Łodzi i Krakowie są m.in. w: Atenach (29. miejsce światowego rankingu), Rzymie (31. miejsce światowego rankingu), Brukseli (39. miejsce światowego rankingu), Londynie (40. miejsce światowego rankingu) i Paryżu (41. miejsce światowego rankingu).

W pierwszej piątce najbardziej zakorkowanych polskich miast znajdziemy jeszcze Poznań, Warszawę i Wrocław. Nie sposób przeoczyć, że w stosunku do ubiegłorocznych wyników średni czas tracony w korkach zwiększył się w przypadku każdego z występujących w raporcie polskich miast.

W Poznaniu do standardowego czasu przejazdu doliczyć trzeba średnio 17 minut rano i 24 minuty w czasie popołudniowego szczytu. W Warszawie półgodzinna podróż w godzinach szczytu wydłuża się odpowiednio o 23 i 25 minut.

Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news-oto-najbardziej-zakorkowane-miasta-swiata-polskie-w-czolowce,nId,3030504#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

x

Zobasz także

Program retencji wody

Zbiorniki Racibórz, Kąty Myscowa i Wielowieś Klasztorna, a także Kotlina Kłodzka czy dolina rzeki Serafy ...

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ...

Właściciele chcą przekształceń

Do sądów wieczystoksięgowych do połowy br. wpłynęło ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego ...

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych ...