Ukraina

Mariaż nauki z biznesem

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM przy ul. Rubież 46 w Poznaniu wmurowano akt erekcyjny Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii. – Projekt Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii to bardzo ważne ogniwo transferu wiedzy do przedsiębiorstw. Inkubator nowych technologii będzie zalążkiem dla rozwoju małej przedsiębiorczości – podkreślił profesor Bogdan Marciniec, prezes Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny to pierwszy obiekt tego typu w Polsce. Jest największym projektem inwestycyjnym realizowanym w stolicy Wielkopolski. Skierowany jest do młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw.
PPNT systematycznie rozwija się. Dla realizacji nowych inwestycji fundacja zakupiła ziemię od Agencji Rynku Rolnego.

Obecnie akt erekcyjny wbudowano pod nowy, dwukondygnacyjny budynek o planowanej powierzchni 4580 m kw. W Zespole Inkubatorów Wysokich Technologii mają znaleźć się laboratoria, pomieszczenia biurowe i magazynowe, serwerownia oraz sala konferencyjna i sala spotkań wraz z wyposażeniem przede wszystkim z branży chemicznej, biotechnologicznej i informatycznej. Naukowcy otrzymają do dyspozycji wyposażone w aparaturę i sprzęt laboratoria o powierzchni 30 i 50 m kw. Chemicy i biotechnologowie zajmą po 1000 m kw., dla informatyków przewidziano 580 m kw. Inkubator będzie też świadczył usługi okołobiznesowe. Dla wygody młodych pracowników budowane jest także przedszkole. Na terenie powstanie 129 miejsc parkingowych.
– W aglomeracji poznańskiej funkcjonuje 140 tysięcy przedsiębiorstw, w większości małych i średnich. Chcemy, aby były oparte na innowacyjności. Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii wychodzi mi naprzeciw – stwierdził Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.
Z kolei prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM zauważył, że na północy Poznania tworzy się nowa dzielnica naukowa. Na obszarze PPNT budowane jest równolegle Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych, a w kampusie na Morasku – Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. To korzystne inwestycje dla Poznania i nauki polskiej. Prof. Marciniak zaapelował przy okazji do władz miasta o szybszą budowę ulicy Nowej Naramowickiej, która poprawiłaby komunikację między tymi ośrodkami naukowymi.
Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii realizowany jest przy wsparciu środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego całkowity koszt wraz z wyposażeniem wynosi 56,66 mln zł. Generalnym wykonawcą jest Budimex. ZIWT będzie gotowy w lipcu 2012 r.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...