Ukraina

Marszałek Woźniak na Europejskim Szczycie Regionów i Miast

Zeszłotygodniowy Europejskiego Szczytu Regionów i Miast, który miał miejsce w Bratysławie został poświęcony konieczności zintensyfikowania inwestycji publicznych w Unii Europejskiej oraz temu jak lepiej skoncentrować je na obywatelach. Europejsk Szczytu Regionów i Miast, który miał miejsce w Bratysławie 8-9 lipca jest jednym z najważniejszych wydarzeń samorządowych w Europie, które odbywa się cyklicznie co dwa lata w kraju sprawującym prezydencję w Radzie UE.
W wydarzeniu udział wzięli czołowi politycy szczebla unijnego, samorządowego oraz reprezentanci prezydencji, m.in. dwóch wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej Jyrki Katainen i MarošŠefčovič, pełnomocnik rządu Słowacji ds. przewodnictwa w Radzie UE Ivan Korčok oraz przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula. Jednym z mówców był marszałek wielkopolski Marek Woźniak.
Uczestnicy szczytu debatowali jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie daje Europejski Plan Inwestycyjny (zakładający aktywizację inwestycji prywatnych i publicznych poprzez m.in. udzielanie kredytów, gwarancji i pożyczek) dla rozwoju regionów i miast.
Marek Woźniak występując w roli szefa regionu przedstawianego podczas szczytu jako lider we wdrażaniu zwrotnych instrumentów finansowych w Polsce przytoczył wielkopolskie doświadczenia związane z JEREMIE i JESSICA. Zwracał jednak uwagę „abyśmy wraz z entuzjazmem dla instrumentów zwrotnych nie zagubili bardzo potrzebnego nadal finansowania poprzez dotacje bezzwrotne”. W swoim wystąpieniu marszałek Woźniak podkreślał, że konieczne jest równoległe funkcjonowanie różnych form unijnego wsparcia – obok takich rozwiązań jak EFIS (Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, który jest częścią Europejskiego Planu Inwestycyjnego) potrzebna jest kontynuacja tradycyjnych instrumentów polityki spójności. Marszałek zwrócił uwagę na niedogodność EFIS polegającą na tym, że jest to fundusz zarządzany centralnie z poziomu unijnego.
Podczas szczytu wielokrotnie podkreślano, że odbywa się on w momencie, kiedy UE boryka się z poważnymi wyzwaniami, na czele z kryzysem migracyjnym i Brexitem. Zarówno europejscy samorządowcy, jak i przedstawiciele władz sprawującej prezydencję Słowacji, zgodnie wskazywali, że odpowiedzią Unii powinno być większe jej otwarcie na obywateli, a najłatwiej to robić będącym najbliżej swoich mieszkańców miastom i regionom.

W ramach wydarzenia przyjęto deklarację bratysławską „Łączyć i inwestować”, w której władze lokalne i regionalne poparły przyszłościową wizję Europy opartą na zwiększeniu inwestycji w celu stymulowania spójności, zrównoważonego wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w miastach i regionach. Deklaracja zawiera również propozycje rozwiązań proponowanych przez europejskie samorządy w celu zwiększenia skuteczności inwestycji.

Autor: A. Boiński („Monitor Wielkopolski”), Biuro Wielkopolski w Brukseli
Autor zdjęć: A. Boiński („Monitor Wielkopolski”), Europejski Komitet Regionów

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...